Njujorški Dow Jones indeks dosegnuo je u tome razdoblju najvišu vrijednost u zadnjih šest godina, 11.367 bodova, ojačavši na tjednoj razini 0,2 posto. No, tehnološki Nasdaq spustio se 0,9 posto, na 2,322 boda.
Najnoviji niz poslovnih izvješća u sezoni pokazuje snažnije zarade nego su analitičari očekivali.
"Postoji konsenzus da će zarade ovo tromjesečje porasti za nekih 10 posto te da će premašiti očekivanja", rekao je Joe Liro, ekonomist i tržišni strateg pri Stone&McCarthy Research Associatesu.
Istodobno, strah ulagača od rasta kamatnih stopa popustio je nakon što je predsjednik američke središnje banke Fed Ben Bernanke pred kongresnom odborom za gospodarstvo kazao da će zakonodavci u određenom trenutku učiniti predah u podizanju kamatnih stopa kako bi procijenili gospodarske izglede. Ulagači su posegnuli za dionicama sektora koji bi mogli profitirati od pogodnijeg ozračja u smislu kamatnih stopa.
"Po najnovijim Bernankeovim izjavama, velika je mogućnost da slijedi pauza u podizanju kamatnih stopa", ocijenio je Anthony Chan, glavni ekonomist u J.P Morgan Private Client Services. "A zašto onda indeksi ne skoče za 100 ili 200 bodova? Zato što je to pauza a ne završetak ciklusa podizanja kamatnih stopa", dodao je.
Dionice Bank of America i JP Morgan Chase & Co., druge i treće najveće banke u SAD-u, dosegnule su najviše razine u zadnjih 52 tjedana na njujorškom tržištu.
U međuvremenu, pad cijene nafte s prošlotjednih rekordnih 75 na 72,88 dolara za barel pogodio je dionice energetskih kompanija poput Exxon Mobila i ConocoPhillipsa. Njihove dionice oslabile su 0,7 odnosno 2,3 posto.
Na tehnološkom tržištu velike gubitke pretrpjela je dionica Microsofta, povukavši za sobom i korekciju cijena ostalih tehnoloških dionica. Pojeftinila je 2,3 posto po objavi razočaravajuće dobiti i izgleda o zaradi u ovom tromjesečju.
Brojna izvješća korporacija o zaradama u prvom tromjesečju potaknula su početkom tjedna uzlet cijena i europskih dionica. No, u četvrtak je odluka kineske središnje banke da podigne kamatne stope izazvala njihove veće korekcije. Londonski Ftse indeks u takvim uvjetima spustio se 1,8 posto, na 6.023 boda. Frankfurtski DAX oslabio je 1,4 posto, na 6.010 bodova.
Među kompanijama koje su objavile dobre rezultate poslovanja ponajviše se isticao farmaceutski div Roche, objavivši 15-postotni rast prihoda od prodaje koji je nadmašio očekivanja. To mu je podiglo cijene dionica za 1,6 posto. Ojačale su i dionice tehnološkog sektora, potaknute 1,2-postotnim jačanjem dionica njemačkog proizvođača čipova Infineon, nakon što je izvijestio da je zabilježio dobit nakon četiri tromjesečja poslovanja s gubitkom.
"Općenito su zarade vrlo dobre, pogotovo u farmaceutskom i industrijskom sektoru. Razočarale su tek neke brojke iz bankarskog sektora", ocijenila je Andrea Williams, čelnica odjela europskih dionica u Royal London Asset Managementu. "I prognoze poslovanja iz kompanija također su prilično snažne no neki počinju govoriti o pritisku visokih cijena nafte", dodala je.
Od značajnijih dobitnika isticao se britanski energetski div Centrica, čije su dionice skočile pet posto nakon što je u tisku objavljeno da Britanija isključuje blokiranje bilo koje ponude o preuzimanju od strane ruskog Gazproma.
Visoke cijene nafte, koje su samo u prošlom mjesecu porasle 26 posto, pritisnule su dobro raspoloženje ulagača no nisu uspjele zaustavit snažan uzlet cijena dionica na europskim tržištima tijekom posljednjih mjeseci. "Zasad se ne čini da je rast cijena nafte imao značajnijeg utjecaja na tržišta. Visoke cijene nafte zasad izgleda ne pogađaju globalni gospodarski rast, pri čemu je trend rasta ponegdje tako snažan da je rast cijena nafte prilično dobro apsorbiran", kazao je Yves Maillot, direktor trgovine dionicama u Robeco Gestions.
Međutim, odluka kineske središnje banke da podigne kamatnu stopu na jednogodišnje pozajmice na 5,85 posto, što je njihovo prvo povećanje od listopada 2004., izazvala je od četvrtka veće korekcije cijena dionica. Na strani većih gubitnika bio je sektor rudarstva, s prosječnim padom cijena dionica od tri posto zbog rasta zabrinutosti da će usporavanje rasta potražnje iz Kine, najbrže rastućeg tržišta, pogoditi rudarske kompanije. "To će stvoriti nešto kratkoročne galame na tržištu dionica koje ionako pokušava ostvariti profit na svemu što ima veze s Kinom", kazao je Mark Tinker, čelnik analize u brokerskoj tvrtki Execution u Londonu.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 2,9 posto, na 16.906 bodova.