Tako je njujorški Dow Jones indeks oslabio 1,5 posto, na 11.109 bodova. Međutim, vrijednost tehnološkog Nasdaqa popela se 1,2 posto, na 2.339 bodova, najvišu razinu od veljače 2001. U prvom ovogodišnjem tromjesečju oba indeksa postigla su impresivan rast - Dow Jones za 3,4 posto, najviše od prvog tromjesečja 2002., a Nasdaq za 6,1 posto.
Izgledni nastavak zaoštravanja američke monetarne politike zabrinuo je ulagače na tržištima dionica zbog njihova negativnog utjecaja na korporativne zarade. Američka središnja banka Fed podigla je u utorak kamatnu stopu 15. put od lipnja 2004., na 4,75 posto, signaliziravši njezino podizanje i u svibnju. Dionice građevinskih, financijsko-uslužnih i ostalih kompanija senzitivnih na porast kamatnih stopa bilježile su pad cijena kako su ih ulagači prodavali zbog straha da će im zarade pretrpjeti gubitak uslijed povećanja troškova kreditiranja. Dionice Citigroupa i Bank of America, dvije najveće američke banke, pojeftinile su za 0,7 odnosno 0,8 posto.
Pred kraj tjedna novi američki gospodarski pokazatelji potaknuli su zabrinutosti ulagača u pogledu daljnjeg jačanja inflacije i smanjivanja osobne potrošnje, što ih je nagnalo na veće prodaje dionica. Američko ministarstvo trgovine objavilo je revidiranu stopu rasta američkog gospodarstva u zadnjem lanjskom tromjesečju od 1,7 posto, dok je indeks cijena revidiralo naviše na 2,4 posto.
To je poduprlo očekivanja da bi američka središnja banka Fed mogla nastaviti zaoštravati monetarnu politiku, što je, pak, ojačalo kupovine američkih državnih obveznica. Prinos po 10-godišnjim državnim obveznicama dosegnuo je 4,888 posto, najvišu razinu od lipnja 2004.
Znatnije gubitke bilježio je i energetski sektor. Dionica treće po veličini američke naftne kompanije ConocoPhillips potonula je 2,1 posto, a najveće Exxon Mobila za 0,4 posto. Razlog njihovoj korekciji bilo je klizanje cijena nafte za 52 centa na 66,6 dolara za barel.
Među većim pojedinačnim gubitnicama ističe se dionica proizvođača vozila General Motorsa, koja je potonula za više od pet posto, budući je objavio da je neke novčane tijekove povezane s izdavanjem hipotekarnih zajmova pogrešno knjižio, najavivši ispravak poslovnih izvješća.
No, na tehnološkom tržištu dionice su ponovno poskupjele budući da su fond menadžeri prije kraja tromjesečja željeli što više tehnoloških dionica uključiti u svoje portfelje. Dionica softverske kompanije Symantec ojačala je 6,6 posto. Daljnji poticaj Nasdaq indeksu bila je dionica Apple Computersa, koja je poskupjela 6,2 posto, profitiravši od neprilika s kojima je suočen njegov rival Microsoft. Europski regulatori upozorili su da bi njegov novi operativni sustav Vista mogao kršiti pravila o zaštiti tržišne utakmice.
Niz najnovijih priča o ponudama za akvizicijama i jačanje cijena kovina potaknuli su prošloga tjedna skok cijena europskih dionica nadomak najviših razina u zadnjih pet godina, međutim u petak su uslijedile veće korekcije zbog gubitaka u energetskom sektoru. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks spustio se u tome razdoblju 1,2 posto, na 5.964 boda, no prvo tromjesečje završio je s dobitkom od šest posto. Frankfurtski DAX gotovo se i nije mijenjao, ostavši na 5.970 bodova.
"Temeljni odnosi ostaju pozitivni za tržišta dionica tako da je naše stajalište: drži se trenda, još nije kraj, on je još na tvojoj strani", kazao je Mike Lenhoff, glavni strateg pri Brewin Dolphin Securities.
Očekuje se da Europska središnja banka (ECB) podigne kamatne stope u svibnju. "Svaki put će usporiti rast cijena dionica kada kamatne stope budu rasle, to je više nego sigurno. No u osnovi, što može kočiti tržište tijekom ostatka godine?, pita se Patrik Schowitz, strateg u HSBC-u on. "Teško je samo znati koliko će dalje aktivnosti spajanja i akvizicija pokretati tržište".
U središtu pozornosti bio je i najnoviji Ifo indeks poslovne optimističnosti u Njemačkoj, koji je skočio na najvišu razinu u zadnjih 15 godina u ožujku, što svjedoči o oporavku najvećeg europskog gospodarstva te jača očekivanja podizanja kamatnih stopa u eurozoni u svibnju.
Dionice britanske energetske tvrtke BG ojačale su 4,3 posto, nakon što su trgovci izvijestili da bi američki energetski div Exxon Mobil mogao razmotriti ponudu od 900 penija po dionici. Ferrovial je zabilježio rast cijena dionica od dva posto nakon što je angažirao australsku Macquire Bank u nastojanju kupnje britanskog operatera zračnih luka BAA. Dionice BAA, operatera londonskog Heathrowa, Gatwicka i Stansteda, ojačale su 0,2 posto, signalizirajući da ulagači još očekuju od Ferroviala da poboljša ranije ponuđenih 810 penija po dionici, ili očekuju da treća strana pristupi s boljom ponudom.
Od pojedinačnih sektora gubitnika, pak, izdvaja se onaj telekoma, koji je u prosjeku zabilježio pad cijena dionica od gotovo jedan posto. Najvišu su pritom bile na gubitku dionice Vodafonea, nekih 1,6 posto u očekivanju objave predloženih EU propisa za smanjenje troškova korištenja mobilnih telefona u inozemstvu, odnosno usluge nazvane roaming. Analitičari ocjenjuju da bi ti planovi mogli snažno pogoditi zarade mobilnih operatera. Značajnije su oslabile i cijene dionica naftnih kompanija zbog korekcije cijena nafte.
Indeks Tokijske burze Nikkei skočio je tri posto, na 17.059 bodova - najvišu razinu od kolovoza 2000.