FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Znanstvenici najavljuju cijepljenje novorođenčadi

Autor: ;mhaj;
ZAGREB/BOSTON , 25. travnja 2006. (Hina) - Istraživanje što su ganedavno proveli američki znanstvenici u Dječjoj bolnici Boston ukazujeda bi cijepljenje novorođenčadi u prvim danima života moglo postatimogućim, što je važan podatak jer bi se na taj način stopa mortalitetabitno smanjila.
ZAGREB/BOSTON , 25. travnja 2006. (Hina) - Istraživanje što su ga nedavno proveli američki znanstvenici u Dječjoj bolnici Boston ukazuje da bi cijepljenje novorođenčadi u prvim danima života moglo postati mogućim, što je važan podatak jer bi se na taj način stopa mortaliteta bitno smanjila.

Trenutačno se u zapadnim zemljama djeca cijepe u dobi od dva, četiri i šest mjeseci, s obzirom na činjenicu da je njihov imunološki sustav odmah po rođenju nedovoljno razvijen da bi podnio više vrsta cjepiva, zbog čega je novorođenčad iznimno podložna infekcijama.

Bostonski znanstvenici, koji su rezultate istraživanja objavili u listu "Blood", tvrde da su uspjeli razviti način stimulacije imunološkog sustava kod tek rođenih beba, otkrivši određenu vrstu molekule koja je kod njih prisutna. Riječ je o molekuli TLR receptor 8, koja bi, po njihovu mišljenju mogla znatno poboljšati imunološki sustav novorođenčadi i omogućiti njihovo cijepljenje odmah po rođenju bez posljedica.

"Ako je tomu tako, vjerujemo da smo otkrili molekularni Sveti gral neonatalne imunologije", rekao je dr. Ofer Levy, imunolog s Harvardskog sveučilišta koji je vodio istraživanje.

TLR receptor 8 nalazi se na površini nekih tipova bijelih krvnih stanica i prva je linija obrane od infekcija. Spomenuti receptori detektiraju prisutnost bakterija i virusa koji prodiru u organizam te potiču proizvodnju citokina, vrste proteina koja potiče druge imunološke stanice na jaču obranu od infekcije.

Norovođenčad, poput odraslih, u organizmu ima deset vrsta TLR receptora, no za razliku od odraslih, većina tih receptora pri stimulaciji ne potiče imunološke stanice na jaču obranu od infekcije, što bi, smatraju znanstvenici moglo biti posljedica evolucijskog faktora. Dakle, imunološki sustav bebe tijekom trudnoće nije "aktiviran" kako bi majčin bio snažniji.

U svakom slučaju američki su znanstvenici ustvrdili da je jedan TLR - TLR receptor 8 izuzetak te da bi se upravo njegovom stimulacijom mogao značajno poboljšati imunitet kod novorođenčadi. Tim dr. Levyja namjerava nastaviti s daljnjim studijama, najprije na životinjama, a na kraju, kada bude sasvim sigurno i na bebama.

(Hina) xmh yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙