Prebrzo ili presporo metaboliziranje ili biotransformacija lijekova može dovesti do nedjelotvornosti lijeka ili u gorim slučajevima do njegove toksičnosti. Autor studije provedene na Sveučilištu u Indiani dr. Christopher Gorski došao je do zaključka kako je malo lijekova koji ne metaboliziraju u jetri.
Činjenica da gospina trava i svi biljni pripravci koji je sadrže uzrokuju prebrzo metaboliziranje mnogih lijekova, ustanovljena je i ranije. Primjerice gospina trava smanjuje učinkovitost oralnih kontraceptiva. Trenutačno, tim dr. Gorskog istražuje utjecaj gospine trave na antihistaminike i neke druge lijekove.
Potaknut iskustvima s gospinom travom, znanstvenik je počeo istraživanja s ehinaceom i biljnim pripravcima na bazi te biljke koji se masovno koriste u prevenciji gripe i prehlade. Za razliku od gospine trave u slučaju ehinaceje do sada nije bilo kliničkih izvješća o interakciji lijekova i ehinaceje.
No, dr. Gorski je u svojim studijama propisao preporučenu osmodnevnu dozu ovog biljnog pripravka osobama koje su uzimale i druge lijekove, otkrivši da je ehinacea izmijenila metaboličke kapacitete cijelog niza enzima koji imaju važnu ulogu u metabolizmu lijekova, pa je trenutačno u tijeku provjera utjecaja ehinaceje na neke često korištene ljekove, poput primjerice paracetamola.
Dr. Gorski upozorava kako bi i pacijenti i liječnici morali biti svjesni potencijalnih interakcija i smanjenja učinkovitosti nekih konvencionalnih lijekova, koje bi u nekim slučajevima mogle postati opasne. Znanstvenici farmakologija.com-a smatraju da bi najgori scenarij bio kad bi se na tržištu pojavio neki novi biljni pripravak koji bi utjecao na promjenu metabolizma nekog tako široko korištenog lijeka.