Promjene klime ne mogu se zaustaviti, ali se mogu usporiti. Klima se polako mijenja stoljećima, izmjenjuju se hladna i topla razdoblja, no u zadnje vrijeme promjene su znatno brže. Znanstvenici smatraju da je do ubrzanog zatopljenja došlo zbog ljudskog djelovanja, znatnog povećanja količine plinova koji svakodnevno odlaze u atmosferu, a s druge strane velike sječe šuma.
Upozoravaju da su zbog klimatskih poremećaja već vidljivi razorni učinci poplava i uragana, te da je zbog toga nužno voditi računa o zaštiti okoliša.
Dan planeta Zemlje obilježava se po cijelom svijetu od 22. travnja 1970., a naziv Earth Day prvi je put upotrijebljen u proglasu gradonačelnika San Francisca 1969.
Zbog velike potpore javnosti zaštita okoliša postala je političko pitanje. Važnu ulogu u zaštiti ugroženosti okoliša imali su i astronauti misije Apolo kada su 1968. fotografirali Zemlju. Slika malenog, plavog, krhkog i prekrasnog planeta postala je omiljenim posterom s milijunskom nakladom.
U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990., a od tada se i u svijetu počeo jače obilježavati, pa je u proslavama i priredbama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi.
Na konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. usklađen je dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
Hrvatsko Ministarstvo zaštite okoliša od 1999. financijski podupire projekte nevladinih udruga vezane uz zaštitu okoliša, a ove će godine izdvojiti dva milijuna kuna.
U Slavonskom Brodu udruga BEUZ (Brodska ekološka udruga Zemlja) okupit će druge udruge koje se bave zaštitom okoliša te organizirati niz akcija. Ministarstvo je pokrovitelj tog obilježavanja i aktivno će sudjelovati preko svojih predstavnika.
Obilježavanje Dana planeta Zemlje započelo je danas uklanjanjem velikog divljeg deponija iz korita Save. U subotu će svečano biti otvorena crpna stanica Mrsunja kojom se otpadne vode zapadnog dijela Slavonskog Broda prebacuju na ispust Vijuš.
Nevladina ekološka udruga Zelena akcija proslavit će Dan planeta Zemlje, zajedno s drugim udrugama, 21. i 22. travnja na glavnom zagrebačkom trgu pod sloganom "Voda bez koda - koja je prava cijena vode"?.
Na 'eko placu' Zelena akcija će upozoriti građane na važnost vode, tog strateškog resursa koji Hrvatska, za razliku od mnogih drugih zemalja, još uvijek ima dovoljno, no kojemu zbog onečišćenja i neracionalne potrošnje prijeti pad kvalitete i povećanje cijene.
Hrvatska je po obnovljivim zalihama pitke vode treća u Europi i trideseta u svijetu.
Dan planeta Zemlje u Zagrebu će obilježiti i tvrtke Ina i Čistoća. Hrvatske šume u suradnji s Hrvatskim željeznicama posadit će mladice jela u Zelenom viru kod Skrada, a Šibenik priređuje natječaj za najbolji likovni i literarni rad na temu "Što trebamo ostaviti generacijama koje dolaze"?
Pučko otvoreno učilište Hrvatska Kostajnica organizira biciklijadu s porukom na potrebu više kretanja i korištenja bicikla.