"Ovo je fantastičan trenutak, konačno smo u orbiti oko Venere", oduševljeno je jutros za France presse izjavio šef projekta, Kanađanin Don McCoy tijekom video-prijenosa iz sjedišta Esa-e u Parizu.
Sonda bez posade teška 1,2 tone počela je kružiti oko Venere jutros oko 10 sati po srednjoeuropskom vremenu. Glavni motor sonde omogućio je da se njezino kretanje uspori u trenutku pogodnom da bude privučena gravitacijskim poljem Venere, prenosi dpa.
Zadaća sonde će biti proučavanje Venerine atmosfere, klime, sustava gustog sloja oblaka i ako bude moguće, kore toga planeta. Astronomi se nadaju da će uspjeti doznati nešto više o geološkom sastavu Venere i eventualnoj vulkanskoj aktivnosti toga planeta koji često nazivaju sestrom blizankom Zemlje zbog brojnih sličnih karakteristika.
U trenutku ulaska u gravitacijsko polje Venere, sonda je od površine tog planeta bila udaljena samo 400 km i oko 120 milijuna km od Zemlje. U Venerinoj orbiti sonda će se zadržati devet dana. Nije planirano njezino slijetanje na površinu planeta gdje prevladava temperatura iznad 400 stupnjeva Celzijusa. Znanstvenici se nadaju da će podaci što će ih na Zemlju donijeti sonda biti korisni za razumijevanje fenomena poput klimatskih promjena na našem planetu, primjerice globalnog zatopljenja.
Sonda će obletjeti eliptičnu orbitu oko oba pola planeta, a cijela misija stoji oko 220 milijuna eura.