Biškupić i Bačić supotpisali su i ugovor o provedbi aktivnosti iz spomenutoga sporazuma za tekuću godinu.
Kako je objasnio Bačić, to znači da će se ove godine, među ostalim, izraditi 52 digitalne ortofoto karte, 25 listova osnovne karte Hrvatske, a bit će dovršena i katastarska izmjera Nacionalnoga parka Mljet.
Sporazum je pak, istaknuo je ministar Biškupić, neposredni rezultat pilot-projekta uspostave geoinformacijskoga sustava za Nacionalni park Kornati koji je uspješno dovršen prošle godine. Naime, dodao je, Ministarstvo kulture prepoznalo je potrebu za uspostavom GIS-a za nacionalne parkove i parkove prirode zasnovane na ažurnim prostornim podatcima.
Rekavši da će se u prvoj fazi provedbe uspostaviti GIS za nacionalne parkove, Biškupić je istaknuo da će projekt obuhvatiti i bazu kulturnih dobara.
Ministar smatra da će suradnja Ministarstva i Državne geodetske uprave doista biti sustavna jer, najavio je, pred nama je projekt Lastova kao novoga parka prirode, a postoji i plan da to postane i dolina ušća Neretve.
Ukupna vrijednost svih projekata obuhvaćenih Sporazumom je 62 milijuna kuna koje će osigurati Ministarstvo kulture i Državna geodetska uprava. Predviđena je i mogućnost financijske potpore donatora, a do sada je izvjesno da će projekte poduprijeti Kraljevina Norveška, od čijih se stručnjaka očekuje i pomoć u uspostavi topografsko-katastarskih baza podataka, te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Korisnicima će pak projekt, među ostalim, jamčiti pristup standardiziranim digitalnim informacijama i ažurirane prostorne podloge (topografske, ortofoto i katastarske) za područja nacionalnih parkova.
Hrvatska sada ima osam nacionalnih parkova - Plitvička jezera, Paklenica, Risnjak, Mljet, Kornati, Brijuni, Krka i Sjeverni Velebit te deset parkova prirode - Kopački rit, Medvednica, Velebit, Biokovo, Telašćica, Lonjsko polje, Papuk, Učka, Vransko jezero te Žumberak - Samoborsko gorje.