S tim dvjema postajama za praćenje kakvoće zraka u Hrvatskoj će ih biti osam (tri u Zagrebu te po jedna u Sisku, Kutini i Osijeku), a Ministarstvo očekuje da će uz pomoć programa PHARE do 2008. uspostaviti cjelovitu državnu mrežu za praćenje kakvoće zraka.
Ističe da se u zadnjih deset godina popravila kakvoća zraka u svim hrvatskim gradovima i naseljima, posebice glede zasićenosti sumpornim dioksidom (SO2), no jedino se nije smanjila zasićenost dušikovim dioksidom (NO2), čemu je najvećim dijelom uzrok promet.
U sklopu programa PHARE 2006. za financiranje je predložen projekt "Sustav praćenja i upravljanja kakvoćom zraka". Ako se odobri, u Ministarstvu najavljuju da će se graditi 12 postaja u nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili zaštićenim područjima te postaja za mjerenje pozadinskog ili prekograničnog daljinskog onečišćenja zraka (uključivo i ostale elemente potrebne za uspostavu sustava praćenje i upravljanja kakvoćom zraka).
Ministarstvo do 2008. planira uspostaviti 22 postaje: u naseljima i industrijskim područjima deset, u nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili zaštićenim područjima pet te za mjerenje pozadinskog ili prekograničnog daljinskog onečišćenja zraka sedam.
Program propisuje i koji će se pokazatelji onečišćenosti zraka mjeriti.
Po onečišćenosti razlikuju se tri razine kakvoće zraka: u I. (razini) je čist ili neznatno onečišćen zrak, kad nisu prekoračene granične vrijednosti kakvoće zraka (GV) ni za jednu onečišćujuću tvar), u II. je umjereno onečišćen zrak, kad je prekoračen GV za jednu ili više onečišćujućih tvari, a nisu prekoračene dopuštene vrijednosti (TV) za jednu ili više onečišćujućih tvari); u III. je prekomjerno onečišćen zrak, kad su prekoračene dopuštene vrijednosti za jednu ili više onečišćujućih tvari.