Vrhunac četverodnevnog Hu Jintaovog putovanja bit će susret američkim predsjednikom Georgeom W. Bushom u četvrtak. No, Hu je prvo je posjetio Seattle gdje će obići proizvodne pogone tvrtke Boeing, čije je poslovanje u usponu upravo zahvaljujući kineskim narudžbama.
Hu, kojeg u prate kineski ministri vanjskih poslova i trgovine, također bi trebao ručati u domu Billa Gatesa, predsjednika Microsofta i najbogatijeg čovjeka svijeta.
Prije posjeta Kina je pokušala riješiti američke primjedbe na bilateralne trgovinske odnose potpisivanjem 16,2 milijarde dolara vrijednih ugovora, tijekom prošlotjednog posjeta potpredsjednika vlade Wu Yija.
No, zamjenik državne tajnice Robert Zoellick izjavio je da je Peking bio "iscrpljujuće spor" u ispunjavanju američkih zahtjeva da promijeni tečaj svoje valute za koju američki dužnosnici kažu da je potcijenjena čime kineski izvoz čini umjetno jeftinim.
Hu će Sjedinjene Države nastojati umiriti ne samo u pogledu trgovine nego i dugoročnih kineskih ambicija.
U Seattleu će se Hu sastati s američkim i kineskim akademicima, uključjući i Zhenga Bijiana, dugogodišnjeg savjetnika komunističke partije koji je promovirao ideju da kineski "miroljubivi rast" ne treba izazivati sukob s Washingtonom.
U Washingtonu će Hu ručati u Bijeloj kući, premda to neće biti službeni državni objed kakav je Kina tražila. Kina tvrdi da je Huovo putovanje puni državni posjet, ali Bijela kuća tvrdi da nije.
Analitičari u obje zemlje su ocijenili da susret u Bijeloj kući vjerojatno neće proizvesti veće iskorake u rješavanju trgovinskih i diplomatskih neslaganja koja uključuju različita stajališta u pristupu nuklearnim ambicijama Irana i Sjeverne Koreje.
"Namjeravam, naravno, ovoga četvrtka s Hu Jintaom razgovarati o iranskim ambicijama da dođe do nuklearnog oružja. Nastavit ćemo diplomatski raditi kako bi riješili taj problem", rekao je Bush u Bijeloj kući.
Svaki čelnik će tražiti načelno obećanje rješavanja problema koji se njega tiče. Bush kao najveći problem izdvojio 202 milijarde dolara velik američki trgovinski deficit u robnoj razmjeni s Kinom.
Bush također planira izvršiti pritisak na Hua da poduzme dodatne napore kako bi suzbio zloporabu američkih patenata, robnih marki i intelektualnog vlasništva u Kini, a rekao je i da želi da Peking popusti nadzor nad svojom valutom kako bi se uspostavila ravnoteža trgovinskih tokova.
Međutim, kineski su dužnosnici nedavno rekli da njihova zemlja mora ići svojim ritmom i da je Washington neće natjerati na nagle promjene monetarne i trgovinske politike.
Potpredsjednik vlade Wu je rekao da "nije znanstveno" utemeljeno okrivljavati samo Kinu za nesrazmjer u bilateralnoj razmjeni.
Hu želi osigurati stabilne odnose s Washingtonom dok se priprema za veliki kongres komunističke partije 2007. i Olimpijadu u Pekingu 2008. godine, rekli su kineski diplomati i akademici.
On također želi da Bush ponudi neka jamstva da SAD neće biti na strani tajvanskog predsjednika Chen Shui-biana koji zagovara neovisnost otoka, rekli su kineski analitičari. Peking kaže da Tajvan mora prihvatiti ponovno ujedinjenje s maticom nakon više od pola stoljeća odvojenosti. Nakon posjeta Washingtona Hu će na sveučilištu Yale održati govor o kineskom "miroljubivom razvoju".