FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IFIMES: Ustavne promjene u BiH marginaliziraju Hrvate

Autor: ;rmav;
SARAJEVO, 18. travnja (Hina) - Većina građana Bosne i Hercegovine idalje ne podržava predložene promjene ustava te zemlje, pokazalo jeistraživanje Međunarodnog instituta za bliskoistične i balkanskestudije (IFIMES) sa sjedištem u Ljubljani čiji su rezultati objavljeniu utorak.
SARAJEVO, 18. travnja (Hina) - Većina građana Bosne i Hercegovine i dalje ne podržava predložene promjene ustava te zemlje, pokazalo je istraživanje Međunarodnog instituta za bliskoistične i balkanske studije (IFIMES) sa sjedištem u Ljubljani čiji su rezultati objavljeni u utorak.

U analizi samog sadržaja ustavnih promjena IFIMES istodobno ističe kako bi predloženo usvajanje ustavnih amandmana "dovelo do političke marginalizacije Hrvata u BiH".

Telefonskom anketom provedenom 13. i 14. travnja na malom uzorku od 1233 ispitanika utvrđeno je kako njih 61 posto ne podupire predložene ustavne promjene, 27 posto je 'za' dok stav o ovom pitanju nema 11 posto anketiranih.

Nešto više od 72 posto ispitanih drži kako rasprava o ustavnim promjenama nije vođena na dovoljno transparentan način, a tek nešto manje od 20 posto anketiranih zadovoljno je načinom na koji se o tome raspravljalo i došlo do dogovora.

Zanimljive odgovore IFIMES je dobio na pitanje jesu li građani BiH raspoloženi sudjelovati na izborima ako bi se oni održali u ovom trenutku.

Na glasačka mjesta izašlo bi tek 33 posto anketiranih, na izborima ne bi sudjelovalo njih 41 posto dok 25 posto o tome nema stav.

U analizi predloženih ustavnih promjena u BiH priloženoj uz rezultate ispitivanja javnog mišljenja, IFIMES zaključuje kako one nisu dobre jer predviđaju opstanak entitetskog glasovanja u Parlamentu što stvara uvjete za trajne blokade zakona.

Posebno se ističe kako predložene promjene u nepovoljnu poziciju dovode Hrvate.

Zbog malobrojnosti hrvatskog naroda u BiH, a time i njihovih predstavnika u tijelima vlasti odnosno Parlamentu, mogućnost trajnog veta u Zastupničkom domu zajamčena je srpskom i bošnjačkom bloku dok je ta mogućnost faktički uskraćena hrvatskom bloku, a također i bloku ostalih, zaključuje se u analizi IFIMES-a.

Ovaj institut za koji se drži da odražava stajališta bliska političkim strankama sa sjedištem u Sarajevu, ponavlja već poznate argumente protivnika ustavnih promjena, a posebice Harisa Silajdžića tvrdeći kako bi se nakon usvajanja amandmana međunarodna zajednica praktično povukla iz BiH kao jamac Daytonskog sporazuma a ta bi zemlja istodobno "ostala pod nadzorom susjednih država Srbije i Hrvatske" kroz njihov poseban odnos s entitetima.

(Hina) xrm yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙