FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Prvi regionalni energetski skup u Beogradu

Autor: ;tman;
pri čemu korist odPaneuropskog naftovoda (PEOP) neće imati samo balkanske zemlje nego izemlje središnje Europe, poruke su prvog regionalnog energetskog skupao temi "Balkanski naftovodi, kada i gdje", koji je održan danas uBeogradu.
Beograd, 10.travnja (Hina) - Tri moguće trase naftovoda za transport kaspijske nafte preko Crnog mora kroz jugoistočnu Europu nisu međusobno konkurentne već se dopunjuju, pri čemu korist od Paneuropskog naftovoda (PEOP) neće imati samo balkanske zemlje nego i zemlje središnje Europe, poruke su prvog regionalnog energetskog skupa o temi "Balkanski naftovodi, kada i gdje", koji je održan danas u Beogradu.

Kaspijska regija ima velike rezerve nafte, a neke procjene govore da su i do 20 puta veće od trenutačno procijenjenih, istaknuto je na skupu koji je organizirao beogradski elektronički tjednik Energy Observer.

Srbijanski vicepremijer Miroljub Labus je podsjetio da su trenutno aktualne tri trase za mogući transport kaspijske nafte preko Crnog mora, kako bi se zaobišao uski Bosporski prolaz.

Prva trasa je Burgas-Alexandroupolis, druga Burgas-Valonas, a treća Paneuropski naftovod Konstanca-Trst.

Srbija nije više zemlja rizika nego zemlja koja predstavlja dio u pružanju sigurnih putova transporta nafte i pokazala je da želi suradnju s susjedima a ušla je i u energetsku zajednicu zemalja jugoistočne Europe, rekao je Labus otvarajući skup koji je okupio više od 100 sudionika, prvenstveno iz zemalja regije.

Predstavljajući PanEuropski naftovod (PEOP), predsjedavajući Međudržavnog komiteta za PEOP Željko Tomšić (pomoćnik hrvatskog ministra gospodarstva) je istaknuo da se koncem ovog ili početkom idućeg mjeseca očekuje potpisivanje međudržavnog sporazuma, nakon čega bi se mogla osnovati i odgovarajuća tvrtka te krenuti sa studijom izvodljivosti projekta i prikupljanjem finacijskih sredstava.

Memorandum o razumijevanju, kako je rečeno na konferenciji za novinare, trebale bi potpisati Rumunjska, Srbija i Hrvatska, Slovenija i Italija.

U ovom trenutku Slovenija još nije konačno odgovorila da li je zainteresirana, no, kako je rečeno, očekuje se i njen pozitivan odgovor. U slučaju negativnog slovenskog odgovora postoji mogućnost da na trasi Kontanca -Trst Slovenija bude zaobiđena.

Velika važnost PEOP-a (trasa Konstanca, Pančevo, Omišalj, Trst) je u značajnom smanjenju tankerskog prometa u Mediteranu, što je velika ekološka prednost i stoga projekt podupiru Hrvatska i Italija, istaknuto je.

Konstanca u Rumunjskoj je duboka luka i tu bi se nafta iz kaspijske regije pretakala i dalje išla tim naftovodom do Trsta, a koristile bi je zemlje prolaza, kao i njima susjedne zemlje.

Na skupu su bili nazočni i predstavnici energetskih kompanija iz zemalja regije, te Rusije, Texasa, Japana, Norveške, Velike Britanije, Njemačke i drugih.

(Hina)xtman ydb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙