U DORH-u nisu željeli reći kada i od kojih institucija su zatražili provjere informacija koje je ovoga tjedna objavio tjednik Globus, navodeći kako je riječ o dva dokumenta iz rujna i listopada 2004. te da jedan od njih ima žig Državnog odvjetništva RH i nosi oznaku "vrlo tajno".
U tim se dokumentima, piše Globus, za povezanost s osobama iz krim miljea prozivaju sudac Visokog trgovačkog suda Nenad Šepić, sudac zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić i vrhovni sudac, čije ime se ne navodi. No po pisanju današnjeg Jutarnje lista riječ je o Marijanu Svedroviću, bivšem odvjetniku koji je u slučaju tzv. zločinačke organizacije branio Nikicu Jelavića. Njega se optužuje da je nakon imenovanja za suca 2002. nastavio kontakte s, kako piše tisak, istaknutim pripadnikom kriminalne scene Zoranom Pripuzom.
"Riječ je o neistinama koje u potpunosti odbacujem. Nikada u životu nisam susreo Pripuza, a nakon što sam završio s obranom u slučaju 'zločinačke organizacije' nisam se sastao niti s jednim okrivljenikom, čak niti Jelavićem kojeg sam branio", kazao je Hini Svedrović.
Rekao je kako nema ništa protiv da se istraže sumnje na njegov račun, no napomenuo je kako je "čudno" da se u javnosti sada pojavljuje dokument iz 2004. koji se navodno temelji na informacijama osobe bliske kriminalnom miljeu.
"Čudim se da državno odvjetništvo i druge nadležne službe u protekle dvije godine nisu sve istražile", kazao je, dodavši kako nitko iz policije, državnog odvjetništva, USKOK-a ili Protuobavještajne agencije (POA) s njim nije razgovarao.
Sudac Turudić koji je vodio suđenje protiv otmičara sina umirovljenog generala Vladimira Zagorca također je odbacio sve optužbe. Za njega se, po pisanju tiska, u informaciji navodi da se s jednim od odvjetnika dogovarao koja će mu pitanja postavljati na suđenju za otmicu te da je taj predmet dobio u dogovoru s odvjetnicima jednog od optuženih i za to dobio novac.
"To su notorne gluposti anonimnog drukera", kazao je Turudić koji smatra da je osuđujuća presuda koju je donio za otmičare Zagorčeva sina najbolji demantij. "Zar bi za takvu presudu od osuđenih dobio novac", pita se Turudić koji je "ogorčen i uvrijeđen" jer je dokument s oznakom tajnosti iz državnog odvjetništva "dostavljen medijima", što u DORH-u opovrgavaju.
Od tužiteljstva Turudić očekuje da se očituje što je u protekle dvije godine utvrdio istražujući, kako kaže, stare, reciklirane i nikad potvrđene optužbe na njegov račun. U suprotnom će, kaže, smatrati da je riječ o direktnom pritisku na neovisnost sudstva.
"Ne želim se nalaziti niti u istoj rečenici sa sucem Šepićem, no nakon ovoga mi se čini da njegove tvrdnje da državno odvjetništvo ucjenjuje i utječe na rad sudaca nisu neistinite", zaključio je Turudić.
Kao i proteklih dana, sudac Šepić ni danas nije bio dostupan za izjavu.
U Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP) kažu da do danas poslijepodne nisu dobili nikakav zahtjev iz Državnog odvjetništva u vezi prozvanih sudaca. No, moguće je da su zahtjevi upućeni redovnim putem ili na neku od policijskih postaja, kažu u MUP-u.