Dragomira Božića i stražare Milana Kosjera, Željka Kneževića i Mirka Dokića tužiteljstvo sumnjiči za ratni zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zatvorenika. Od policije je, pak, zatraženo da i dalje provodi izvide o mogućoj odgovornosti i drugih osoba, među kojima i Nikole Vuletića za kojeg se tvrdi da je sudjelovao u ovim zločinima, izvijestio je danas DORH, nakon što je Večernji list danas objavio da glavni državni odvjetnik pokreće istragu o zločinima u zatvoru u Vojniću.
Upravnika zatvora Božića tereti se da je dopuštao i sam sudjelovao u teškom zlostavljanju zatvorenih civila i ratnih zatvorenika, te čak dopuštao i drugim osobama koje nisu bile stražari da ulaze u zatvor i sudjeluju u premlaćivanju zatvorenika, zbog čega je više zatvorenika zadobilo teške ozljede sa trajnim posljedicama, a dvoje je starijih zatvorenika od ozljeda i preminulo.
Na osnovu naknadnih saznanja tužiteljstvo je od policije zatražilo da i dalje provodi izvide vezano uz sudjelovanje u zločinu i drugih osoba.
U DORH-u naglašavaju kako istraga nije dovršena, među ostalim, i zato što su osumnjičenici nedostupni hrvatskom pravosuđu. Za njima je 28. ožujka 2003. raspisana i međunarodna tjeralica.
Po pisanju Večernjeg lista, Nikolu Vuletića, također bivšeg upravnika zatvora te nekoliko stražara Vrhovni je sud abolirao 1996. pozivajući se na Zakon o općem oprostu.
Prema izvješćima nekih nevladinih udruga koje se pozivaju na podatke iz DORH-a, od 1991. do 2004. za ratni zločin je kazneno prijavljeno 4774 osoba, uglavnom srpske nacionalnosti. Istraga je pokrenuta protiv njih 3232, a optuženo ih je 1400. Do kraja 2005. osuđene su 603 osobe, a 245 ih je oslobođeno.
Istodobno je za zločine na nekada okupiranim hrvatskim područjima podneseno 3970 kaznenih prijava protiv hrvatskih vojnika i policajaca, od kojih je 1492 optuženo, uglavnom za pljačke, razbojstva i ubojstva. Ta su nedjela uglavnom kvalificirana kao klasičan kriminal, a ne ratni zločini.
DORH je, inače, 2004. proveo reviziju predmeta i kaznenih prijava za ratne zločine, nakon čega, po pisanju tiska, protiv 485 osoba obustavljen daljni kazneni progon zbog nedostatka dokaza ili im je kazneno djelo prekvalificirano u oružanu pobunu.