FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Lučin: Vladin zakon o tajnosti podataka srozava demokratske standarde

Autor: ;trub;
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - SDP-ovi saborski zastupnici ŠimeLučin i Ivo Josipović danas su Vladine prijedloge zakona o osigurnosno-obavještajnom sustavu, o informacijskoj sigurnosti, aposebno o tajnosti podataka ocijenili srozavanjem dosegnutihdemokratskih standarda te zatvaranjem Vlade i državnih tijela predjavnosti.
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - SDP-ovi saborski zastupnici Šime Lučin i Ivo Josipović danas su Vladine prijedloge zakona o o sigurnosno-obavještajnom sustavu, o informacijskoj sigurnosti, a posebno o tajnosti podataka ocijenili srozavanjem dosegnutih demokratskih standarda te zatvaranjem Vlade i državnih tijela pred javnosti.

Lučin i Josipović su na konferenciji za novinare kazali kako je nakana Vlade da građani i novinari budu slabo ili nikako informirani o radu izvršne vlasti i državnih tijela, čime se, upozorili su, krši temeljno pravo na informaciju koje jamči i Ustav.

Lučin je nedopustivim ocijenio da se Vlada, predlažući Saboru da donese spomenute zakone, poziva na standarde NATO-a, budući da, kaže, ni jedna europska članica NATO-a nema takve zakone.

"Time se samo stvara animozitet prema NATO-u", ocijenio je, rekavši da zakoni nisu usklađeni niti sa zakonodavstvom EU.

Najviše kritika SDP-ovci su uputili na prijedlog zakona o tajnosti podataka, za kojega je Josipović kazao kako bi bolje bilo da nosi naziv "zakon o bunkeriranju podataka", jer se, kaže, bez ikakvih kriterija gotovo svaka informacija o radu državnih tijela čini nedostupnom javnosti.

"Zakon je u svom duhu protivan Ustavu", kazao je Josipović, najavivši kao mogućnost da, prođe li Vladin zakon u Saboru, podnese ustavnu tužbu.

Po njegovu mišljenju, uvjeti na kojima se temelji oznaka tajnosti za određene podatke u zakonu su propisani "šlampavo, logički nedosljedno i bez kriterija", navodi se ogroman broj podataka koje je nužno klasificirati, a, tvrdi, ne postoji nikakva kontrola te klasifikacije.

Upravo je izostanak neovisne kontrole koji podaci i zašto trebaju nositi oznaku tajnosti za SDP-ovce glavni manjak zakona, te najavljuju da će, usvoji li Sabor Vladin zakon, predložiti zakon o povjereniku za informiranje i tajnost podataka, kao institutu koji bi u javnom interesu vršio nadzor nad klasifikacijom podataka.

Lučin je izvijestio da bi povjerenik, koji bi bio državni dužnosnik (ne političar), procjenjivao je li podatak koji se želi zatajiti u javnom interesu, odlučivao je li na neki podatak opravdano stavljena oznaka tajnosti, birao bi se na prijedlog Predsjednika Republike, a imenovao bi ga Sabor na mandat od pet godina.

Zakonom bi predvidio i drugu razinu odlučivanja, odnosno mogućnost da se netko nezadovoljan odlukom povjerenika može žaliti Upravnom sudu, a žalba bi nosila oznaku hitnosti.

(Hina) xtr yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙