FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Većina saborskih klubova protiv Zakona o registriranom partnerstvu

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 17. ožujka 2006. (Hina) - Ni najava predlagatelja Šime Lučinada odustaje od odredbi kojim bi se istospolnim parovima omogućilo daudome i skrbe nad djecom nije danas promijenila mišljenje većinesaborskih klubova koji su uskratili potporu Zakonu o registriranompartnerstvu.
ZAGREB, 17. ožujka 2006. (Hina) - Ni najava predlagatelja Šime Lučina da odustaje od odredbi kojim bi se istospolnim parovima omogućilo da udome i skrbe nad djecom nije danas promijenila mišljenje većine saborskih klubova koji su uskratili potporu Zakonu o registriranom partnerstvu.

Protiv predloženog zakona izjasnili su se u HDZ-u, HSP-u, HSS-u, IDS-u, dok su potporu najavili u SDP-u, a nakon najave ukidanja spomenutih odredbi i u HNS-u.

Većina klubova, naime, smatra da hrvatsko kao tradicionalno društvo ne može prihvatiti izjednačavanje bračnih i istospolnih zajednica, da, iako se protive bilo kakvoj diskriminaciji spolnih manjina, ne mogu prihvatiti redefiniranje braka kao

životne zajednice muškarca i žene.

HDZ-ovci su u nastavku sinoćnje rasprave o tom zakonu, kojim zastupnici Šime Lučin (SDP) i Ivo Banac (NZ) predlažu da istospolne zajednice dobiju veća prava u okviru onih koja imaju bračne zajednice, isticali da je homoseksualizam protuprirodan, da bi zakon narušio institute obitelji i braka kao životne zajednice žene i muškarca.

HDZ-ovci su prozivali SDP da se, potporom zakonu, želi dodvoriti homoseksualnoj manjini kao biračkom tijelu, da na mala vrata uvode privilegije za homoseksualce koji bi, upozoravaju, sutra mogli imati prednost kod usvajanja i udomljavanja djece, što smatraju nedopustivim.

"Ne samo da trebate povući dva članka koja se odnose na djecu, nego cijeli zakon jer narušava institut braka i obitelji", poručila je Lučinu (SDP) HDZ-ova zastupnica Karmela Caparin. Ona tvrdi da se 85 posto hrvatskih građana izjasnilo kao katolici, da, prema tome, slijede nauk Crkve koja se protivi izjednačavanju prava homoseksualnih i heteroseksualnih parova. "Društvo je jako koliko je jaka obitelj, a istospolne zajednice ne mogu biti temelj obitelji", naglasila je.

Marijan Mlinarić (HDZ) ponovio je ranije tvrdnje da su loš utjecaj majke i oca bitni razlozi za nastajanje homoseksualnosti, a Niko Rebić (HDZ) upozorio da posljedice donošenja zakona mogu biti "nesagledive za sav poredak ljudskih odnosa".

"Što to čine istospolne zajednice da bi u hrvatskom društvu dobile veće vrednote nego brakovi koji su od Boga i hrvatskog naroda podržani", upitala je Zdenka Babić-Petričević (HDZ), dodavši da je Bog u Knjizi poslanja poručio da stvara muškarca i ženu kako bi stvorili život i obitelj, što homoseksualci, ističe, ne mogu.

Ivo Banac je pozvao HDZ-ovce da ne šire nesnošljvost prema spolnim manjinama, da ne prizivaju Tvorca, "jer Bog vidi što je u našim srcima i u prirodi". "Nemojte širiti netrpeljivost prema građanima koji nisu odabrali svoje sklonosti, to su naša braća, to su naše sestre", poručio je.

Zgražanje nad istupima HDZ-ovaca izrazili su iz SDP-ovih klupa, prozivajući ih za homofobičnost, nesnošljivost, da se boje svega što je drugačije od onoga što zagovaraju, bez obzira da li se time nekoga diskriminira.

SDP-ovci su stali u obranu zakona, ističući da se njime želi ukinuti diskriminacija homoseksualaca kao manjine od strane heteroseksualaca kao većine, te stvoriti pozitivno ozračje u društvu spram seksualnih i svih drugih manjina.

Marin Jurjević pročitao je imena istaknutih homoseksualaca kroz povijest, poput Aleksandra Velikog, Leonarda da Vincija, Isaaca Newtona, Hansa Christiana Andersena, Isidore Duncan, Richarda Lavljeg srca, Petra Iljiča Čajkovskog, Williama Shakespearea, Virginije Wolf, i još neka.

"Jesu li ovo po vama bolesni ljudi, spadaju li oni u ljude kojima se civilizacija treba ponositi ili im uskraćivati prava", poručio je HDZ-ovcima.

HSP-ovac Pero Kovačević upitao je Lučina misli li, tražeći veća prava za manjine, i na pedofile, silovatelje, plaćene ubojice, suradnike Udbe i KOS-a. "Želite li i njih zaštititi", upitao je.

Nezavisni Slaven Letica rekao je da bi svoja prava kao manjine trebale tražiti i konkubine. "Četiri do pet posto žena u Hrvatskoj žive kao prileženice ili konkubine, godinama, uglavnom se na to odlučuju kao mlade, ne ostvaruju nikakva prava, ali ih ni ne traže", kazao je.

Sabor je zaključio raspravu o Zakonu o registriranom partnerstvu, a nakon stanke glasovat će o ranije raspravljenim točkama.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙