"Suočeni smo s nizom neriješenih problema u odnosima dviju Koreja i s pitanjem sjevernokorejskog nuklearnog programa koje je postalo međunarodni problem", rekao je Woon-ki nakon sastanka s predsjednikom Mesićem.
"Zamolio bih predsjednika Mesića da se interesira za ta neriješena pitanja kako bi se ona riješila mirnim putem i kako bi zavladao mir na korejskom poluotoku", dodao je predsjednik korejskog parlamenta.
Mesić je odgovorio kako Hrvatska podupire politiku Južne Koreje i odazvao se pozivu kineskog dužnosnika. "Sve što možemo učiniti u bilateralnim odnosima mi ćemo učiniti. Pomoći ćemo koliko možemo", rekao je hrvatski predsjednik.
Dvojica dužnosnika razgovarala su o gospodarskim odnosima Hrvatske i Južne Koreje, osobito u turizmu.
Predsjednik Mesić želi da korejski kapital sudjeluje u povećavanju hrvatskih turističkih kapaciteta te da što više turista iz te dalekoistočne zemlje posjeti Jadran.
Woon-ki je istaknuo kako Korejci njeguju "veliku privrženost i naklonost" prema hrvatskom narodu, zahvaljujući, među ostalim, i ugledu nekoliko hrvatskih sportaša koji su poznati u Južnoj Koreji.
"Kod nas gotovo i nema čovjeka koji nije čuo za Cro Copa, a vrlo su poznati i vaši nogometaši", rekao je Woon-ki dodavši kako je čuo da je Hrvatska među Europljanima omiljena kao raznoliko turističko odredište.
Predsjednik Mesić će se kasnije u četvrtak drugi put tijekom dana sastati s korejskim predsjednikom Rooh Moo-hyunom koji u njegovu čast priređuje svečanu večeru.
U petak će u Seoulu i gradovima Suwonu i Boondangu razgovarati s čelnicima nekoliko vodećih korejskih tvrtki "Samsung Electronics", "SK Telecom" i "Deawoo" o mogućnostima ulaganja u hrvatsko gospodarstvo.
Tijekom posjeta hrvatskog državnog izaslanstva Koreji Hrvatska banka za obnovu i razvitak potpisala je Sporazum o suradnji s Uvozno-izvoznom bankom Koreje (KEXIM) i s Korejskom agencijom za osiguranje izvoza (KEIC).
Sporazumima su utvrđena temeljna područja suradnje i razmjene informacija na zajedničkim projektima Republike Hrvatske i Republike Koreje, prije svega u području poticanja trgovine i ulaganja te izvoza robe i usluga u treće zemlje. Dogovorena suradnja s korejskom uvozno-izvoznom bankom, osim već navedenih područja, odnosi se i na jačanje zajedničke suradnje u području sufinanciranja izvoznih projekata, davanja jamstava i savjetovanja, a zahvaljujući sporazumu s KEIC-om, utvrđena je i zajednička suradnja na području osiguranja i reosiguranja izvoza.
Ukupna robna razmjena između dviju država prošle je godine iznosila oko 186 milijuna američkih dolara, od čega je uvoz robe iz Koreje iznosio oko 182,4 milijuna dolara, a hrvatski izvoz u Republiku Koreju 4,281 milijuna dolara.