U nepokretnoj telefonskoj mreži, po njegovim podacima, zabilježeno je smanjenje cijena poziva od 7 do 39 posto, a u pokretnoj telefoniji oko 22 posto za domaće pozive i 2,6 posto za inozemne.
Kako je naveo, novi operatori u nepokretnoj telefoniji imaju 110 tisuća korisnika. Broj korisnika interneta dosegnuo je 1,58 milijuna.
Napredovalo je i uvođenje WiMAX tehnologija (alternativa fiksnoj telefoniji kod koje korisnik ne treba imati telefonski priključak već samo WiMax uređaj, koji se priključuje na struju te spaja s računalom i telefonom).
Podijeljena je 21 koncesija u 6 županija za WiMAX, a zabilježen je i interes za nove koncesije, kaže Gaćina.
Sve to, kako je ocijenio, ukazuje na dobar tempo liberalizacije telekom tržišta u Hrvatskoj, a gospodarski učinci tog procesa po njegovoj ocjeni su povećanje učinkovitosti operatora, živost na tržištu rada te koristi za krajnje korisnike.
Željko Mihoković, analitičar u Hrvatskoj agenciji za telekomunikacije, dodaje da je prethodne godine zabilježen pad udjela nepokretne telefonije u ukupnoj telefoniji od 7,9 posto, udio mobilne telefonije zabilježio je rast 28 posto, a slanje SMS poruka poraslo je za 6,7 posto.
Državni tajnik u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka Dražen Breglec također smatra da liberalizacija telekomunikacija u Hrvatskoj napreduje dobro.
Ne tako davno, kaže Breglec, u Hrvatskoj je na telekom sceni bio čvrsti monopol u nepokretnoj i duopol u pokretnoj telefoniji, dok danas od 17 operatora koji su dobili dozvolu u nepokretnoj mreži njih 4 već djeluju na tržištu.
Konferencija SEE Telecom Arena nastavlja se raspravom o perspektivama telekom tržišta u Hrvatskoj i zemljama regije, a sutra, završnog dana skupa, glavna tema su umreženi gradovi.