Nakon najave premijera Republike Srpske Milorada Dodika da će njegova vlada vjerojatno već u travnju raspisati natječaj za privatizaciju Telekoma Srpske, Branković je medijima u BiH kazao kako je za Vladu Federacije veoma važno tko će biti kupac ovog poduzeća jer će to imati izravnog utjecaja na tržišnu poziciju BH Telecoma i HT Mostar.
"Ukoliko kupac bude neka od europskih telekom kompanija, to u jednom dijelu može utjecati na vrijednost kompanija u Federaciji BiH. Ukoliko to bude neki drugi operater, posebice iz okruženja, taj izbor možda i neće toliko utjecati na vrijednost operatera u Federaciji", kazao je Branković.
On je istaknuo kako je procjena federalne vlade da bi ipak bilo najbolje istodobno privatizirati sva tri operatera jer bi se tako postigla najbolja tržišna cijena za svakog od njih.
Federacija BiH u BH Telecomu ima 90 posto vlasničkog udjela, u HT Mostar 67 posto, a Republika Srpska u Telekomu Srpske 65 posto.
Hamdo Katica, generalni direktor BH Telecoma, najvećeg operatera u BiH, ocijenio je pak kako bi za to poduzeće najbolje rješenje bila "privremena" privatizacija državnog udjela.
Ukupna dobit sva tri operatera u BiH u 2005. godini bio je oko 150 milijuna eura, a samo BH Telecom je zabilježio dobit nešto veću od 80 milijuna eura.
Katica cijeni kako se država ne bi smjela tako lako odreći ovakvog izvora prihoda od kojih se, primjerice, može graditi infrastruktura.
"Ja sam za prodaju kapaciteta i resursa na određeno vrijeme", kazao je Katica za sarajevsko "Oslobođenje" pojašnjavajući kako bi država nakon pet godina imala priliku ocijeniti učinkovitost ovakvog modela i odlučiti o produljenju ili raskidu ugovora.
BH Telecom, po Katicinim procjenama, vrijedi između tri i četiri milijarde konvertibilnih maraka (milijarda i pol do dvije milijarde eura).
Vlada RS drži pak kako njen telekom operater može dosegnuti tržišnu cijenu od oko 800 milijuna KM (oko 400 milijuna eura).
Hamdo Katica cijeni kako je realno očekivati da će Deutsche telecom pokušati iskoristiti priliku za ulazak i na tržište BiH, posebice stoga što oni preko HT Zagreb već imaju udjela u vlasništvu nad HT Mostar.
Sindikalne organizacije unutar tri telekom operatera u BiH za sada se protive svakoj nesmotrenoj privatizaciji ovih tvrtki. Ove su sindikalne organizacije prošlog tjedna objavile zajedničko priopćenje u kojemu su istaknuli kako bi najava Vlade RS o prodaji Telekoma Srpske mogla imati pogubne posljedice jer bi se time srušila vrijednost državnog kapitala.
Predsjednik sindikata BH Telecoma Omer Karamujić upozorio je kako bi ulazak neke od velikih europskih tvrtki na tržište BiH preko jednog operatera vjerojatno donio i damping cijene koje bi uništile druga dva operatera.