Gradonačelnici, naime, Vladi zamjeraju što je predvidjela rješenje po kojem bi sama mogla razriješiti gradonačelnika na prijedlog dvije trećine gradskih vijećnika.
"Apsolutno je neprihvatljivo da nekoga tko je izabran voljom birača razrješuje bilo tko osim birača, i to referendumom", kazao je predsjednik Saveza gradova i općina i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.
Obersnel se boji da će takav postupak "neka vlada prije ili poslije iskoristiti u dnevno političke svrhe, što će dovesti do nestabilne lokalne samouprave i nesigurnosti građana".
Palarić mu je, međutim, uzvratio da nema mjesta za takav strah, jer će, kaže, Vlada gradonačelnika moći razriješiti isključivo ako za to postoje zakonom propisani razlozi, poput gubitka državljanstva i radne sposobnosti, preseljenja ili služenja zatvorske kazne.
Naglasio je i da Vlada na mjesto razriješenog gradonačelnika neće moći postavljati svog povjerenika, nego će tu funkciju do izbora obnašati zamjenik gradonačelnika, izabran također na izborima.
Gradonačelnici su i protiv rješenja po kojem bi nekretninama i pokretninama grada ubuduće, u mjesto poglavarstva, upravljalo gradsko vijeće.
Upozorili su da bi gradonačelnici morali sazivati vijeća za svaku, pa i najmanju odluku, poput onih o davanju u najam prostora i zemljišta, što je, kažu, skupo i neefikasno.
Odbacili su i Palarićev argument da bi gradonačelnici, u protivnom, mogli rasprodati generacijama stvaranu imovinu.
Obersnel je Vladi predložio da razmisli o modelu po kojem bi gradonačelnik upravljao imovinom do određene vrijednosti, koju bi utvrdilo vijeće.
Ustavno problematičnim smatra rješenje po kojem bi Ministarstvo financija, na zahtjev gradonačelnika, moglo odobriti privremeno financiranje, u slučaju da vijeće na vrijeme ne donese gradski proračun.
Upozorio je da je Ustavni sud 1996., ukinuo rješenje po kojem je tadašnje Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave moglo razriješiti gradonačelnika.
Koprivničkom gradonačelniku Zvonimiru Mršiću smeta što bi "svi mogli razriješiti gradonačelnika, a on ne bi mogao nikoga".
Ocijenio je da bi trebalo razmisliti o mogućnosti da gradonačelnik, u određenim okolnostima, može raspustiti predstavničko tijelo.
Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi trebao bi urediti odnose između čelnika i predstavničkih tijela u županijama, gradovima i općinama, nakon što se, na slijedećim redovitim izborima 2009 primijeni neposredan model izbora lokalnih čelnika i župana.