Po njegovim riječima, prikupljenu dokumentaciju potpisalo je 580 članova Sindikata Istre i Kvarnera. Kutlača smatra da se taj problem mogao riješiti i izvan sudnice da su "i u sindikatu metalaca, koji također djeluje u Uljaniku, smogli snage čvršće stati u obranu interesa svojih članova i pozvali ih da dignu glas".
"Bio bi to lakši put i i za radnike i za poslodavce", ocijenio je Kutlača dodavši kako je u "Uljaniku" osnovna plaća posljednji put korigirana 2001. godine te iznosi 1310 kuna dok su troškovi života u međuvremenu porasli više od tri posto.
Sindikat Istre i Kvarnera podiže tužbu jer se poslodavac nije pridržavao odredaba Kolektivnog ugovora u kojemu se navodi da se osnovna plaća mora podići kada troškovi života porastu više od tri posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Kutlača se osvrnuo i na privatizaciju pulskoga brodogradilišta istaknuvši kako je značaj brodogradnje za državu kakva je Hrvatska prevelik da bi se tu gospodarsku granu prepustilo u većinsko privatno vlasništvo.
"Država mora ostati 51-postotni vlasnik Uljanika jer tvrdnje da brodogradnja ne može funkcionirati ukoliko nije privatizirana padaju u vodu ako znamo da su talijanska brodogradilišta Fincantieri u 98-postotnom vlasništvu tamošnjeg Ministarstva financija", rekao je na konferenciji za novinare Kutlača.
Dodao je kako je upravo zbog nepoznanica oko privatizacije taj sindikat zatražio otvaranje rasprave na Skupštini Istarske županije, a to će isto zatražiti i od pulskoga Gradskoga vijeća jer, drži Kutlača, Pula i Istarska županija moraju zaštititi interese toga kraja i interese poslovanja Uljanika.