Govoreći o razlozima otkazivanja štrajka, on je rekao kako je taj sindikat, prihvatio prijedlog Uprave T-HT-a da sporne stvari riješe novim kolektivnim ugovorom, o kojem će se početi pregovarati za dvadesetak dana.
Novim kolektivnim ugovorom na zakonit bi način trebao biti riješen proces utvrđivanja i zbrinjavanja viška radnika, te kriteriji za proglašenje viška radnika.
Tražit ćemo od tvrtke da poduzme sve mjere u osiguranju radno-socijalnog statusa svakog radnika, a ne da ga definira otpremninama, rekao je Pupić.
Nezadovoljni procesom zbrinjavanja viška zaposlenih, koji je po njihovoj ocjeni vođen na netransparentan način i bez suglasnosti socijalnih partnera, Hrvatski sindikat telekomunikacija, prije mjesec dana najavio je za sutra u podne štrajk ispred sjedišta Uprave T-HT-a u Savskoj ulici.
Sindikat je i 12. siječnja organizirao prosvjed zbog otpuštanja radnika u T-HT-u, tražeći da se, ako su otkazi neizbježni, višku radnika isplate otpremnine kao u većinskom vlasniku Deutsche Telekomu, od 80.000 do 100.000 eura.
Uoči siječanjskog prosvjeda, Uprava T-HT-a opravdavala je otpuštanje radnika poslovanjem u dereguliranim uvjetima u kojima konkurencija nije opterećena brojem zaposlenih.
Po njihovim tvrdnjama, telekomunikacijski operateri u Europskoj uniji također planiraju otpustiti velik broj radnika kako bi postigli standard od 500 linija po zaposleniku, a to u T-HT-u trenutno iznosi 250 linija po zaposleniku.
Na popisu za otpuštanje, po tvrdnjama sindikata, nalaze se i invalidi i zaštićeni radnici, a od ukupno 518 imena na popisu, 77 posto ih je starijih od 40 godina, a 37 posto starijih od 50 godina.
Radnicima koji odlaze T-HT je ponudio otpremnine u iznosu četrdesetak prosječnih plaća u Hrvatskoj, odnosno oko 270.000 kuna u bruto iznosu.
Zbog malog broja prigovora i sudskih tužbi otpuštenih radnika, Hrvatski sindikat telekomunikacija, u dogovoru s još pet sindikata u T-HT-u, odlučio je otkazati za sutra najavljen jednodnevni štrajk.