Konferencija na kojoj će se raspravljati o stanju u postupku protiv generala Gotovine, optuženog za ratne zločine počinjene tijekom i nakon operacije Oluja 1995., bit će održana u petak 7. travnja.
Prema pravilima ICTY-a, statusna konferencija održava se svakih 120 dana ako u predmetu nema drugih ročišta. Postupak protiv Gotovine službeno je počeo 12. prosinca 2005. njegovim prvim stupanjem pred sud, kada je odbacio optužbe.
Tužiteljstvo ICTY-a u međuvremenu je podnijelo prijedlog za izmjenu Gotovinine optužnice i spajanje postupka s onim protiv generala Ivana Čermaka i Mladena Markača, koji se terete po istim inkriminacijama.
Branitelji dvojice generala podnescima su se usprotivili zahtjevu tužitelja, a Gotovinini branitelji tek su najavili da će to učiniti jer je prvi branitelj Luka Mišetić akreditacije ICTY-a dobio 17. ožujka a drugi branitelj Greg Kehoe očekuje ih ovoga tjedna.
Do otezanja s imenovanjem branitelja, zbog kojeg je Gotovina tri mjeseca službeno bez obrane, došlo je jer su Mišetić i Kehoe čekali dozvolu Ministarstva financija SAD za angažiranje pred ICTY-em.
Za petak 7. travnja zakazana je i rasprava o odmjeravanju kazne Ivici Rajiću, ratnom zapovjedniku HVO u Kiseljaku, koji je priznao krivnju za ratne zločine počinjene napadom na selo Stupni Do u listopadu 1993. Sporazumom o priznanju krivnje optužba i obrana su utvrdile raspon kazne od 12 do 15 godina zatvora, a Rajić se obvezao na suradnju s tužiteljem u drugim predmetima.
Na suđenju "vukovarskoj trojici" oficira bivše JNA Mili Mrkšiću, Miroslavu Radiću i Veselinu Šljivančaninu, optuženima za pokolj na Ovčari u studenom 1991., dokazni postupak optužbe ulazi u završnu fazu jer je predmetni tužitelj Marks Moore najavio da će do kraja travnja završiti s izvođenjem svjedoka. Prošloga su tjedna ispitana dva europska promatrača koji su 1991. bili u Vukovaru.
Na suđenju ministru unutarnjih poslova i predsjedniku tzv. RSK Milanu Martiću, optužba nastavlja ispitivanje izravnih svjedoka zločina, koji su prošloga tjedna govorili o pokoljima koji su srpske snage izvršile u Saborskom i Škabrnji u studenom 1991.
Na HaAškom sudu idućeg će se tjedna održati i završne riječi na suđenju Naseru Oriću, zapovjedniku Armije BiH u Srebrenici, optuženom za napade na srpska sela u Podrinju 1992-94.