Martićev branitelj Predrag Milovančević danas je sudskom vijeću predočio izvješće liječnika, koji su optuženog pregledali u pritvoru, u kojem se govori o njegovoj "emocionalnoj nestabilnosti" i "privremenoj psihičkoj krizi" u posljednjih nekoliko tjedana.
Na temelju tih nalaza Milovančević je zatražio da se suđenje odgodi na dva tjedna kako bi se Martiću dalo vremena za oporavak. Predložio je da se saslušaju liječnici koji su sačinili izvješće.
Tužitelj Colin Black usprotivio se prijedlogu, ističući da suđenje mora teći sve dok obrana ne dokaže Martićevu procesnu nesposobnost.
Predsjedavajući sudac Bakone Justice Moloto (JAR), podsjetio je da "optuženi nije pokazivao znake emocionalne nestabilnosti nakon Babićevog samoubojstva 5. ožujka, i bio je na suđenju cijeli tjedna nakon toga".
Privremenu psihičku krizu Martića mogla je izazvati samo smrt Miloševića, 11. ožujka, ocijenio je sudac Moloto.
Upozorio je kako se u liječničkom izvješću ne navodi kakvu je terapiju Martić primao posljednjih tjedana, te zaključio kako u stvari nije jasno što je dovelo do psihičkih problema.
Na kraju je vijeće ipak odlučilo odgoditi suđenje za ostatak ovoga tjedna i nastaviti ga u ponedjeljak 20. ožujka.
Martić se u ponedjeljak požalio da ne može pratiti suđenje jer je u šoku zbog smrti dvoje bliskih ljudi, Milosevića u čiju je obranu uskoro trebao svjedočiti i Babića, koji je, istina svjedočio protiv njega, ali je, kako je rekao, bio "mladi čovjek koji je imao obitelj".
"Nalazim se u strašnom šoku poslije smrti dva čovjeka koje sam jako dobro poznavao i za koje sam bio emotivno vezan", rekao je Martić i zatražio prekid suđenja dok se "malo ne sabere".
Odvjetnik Milovančević tada je oštro kritizirao upravu pritvora UN-a zbog smrti "najvažnijeg svjedoka protiv Martića i najznačajnijeg haškog optuženika" ukazujući na manjkavu kontrolu nad korištenjem lijekova i unosom hrane u pritvor, te izrazivši sumnju u sigurnost svog branjenika i regularnost njegova suđenja.
Vijeće je tada naložilo da branitelj pribavi liječničko izvješće o Martićevu zdravstvenom stanju i prekinulo sjednicu.
Martić (60), bivši ministar policije i obrane i predsjednik samoproglašene srpske republike u Kninu, optužen je u 19 točaka za zločine protiv čovječnosti počinjene protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima 1991-95., za ratne zločine u BiH 1994. i za raketiranje Zagreba u svibnju 1995.