Monografija donosi iscrpan pregled povijesnih i kulturnih zbivanja na vrgoračkom zabiokovskom području, potkrijepljen bogatom građom.
No, s obzirom na obilje građe i ozbiljnost pristupa, monografija prelazi uske lokalne okvire i znatan je prinos općoj hrvatskoj povijesti i kulturi, ocijenio je urednik Milan Ilić.
Napomenuo je kako je "vrgoračka krajina ušla u europsku povijest kao buntovno područje na kojem su se stoljećima prelamale i sukobljavale strategije velikih sila", ali je, kazao je Ilić, puk uspijevao sačuvati svoj hrvatski jezik i običaje.
Uz povijest vrgoračkog kraja te opis njegova zemljopisnog položaja monografija na 147 stranica govori o hrvatskom narodnom jeziku, hrvatskoj književnosti, tradiciji, običajima, školstvu i kulturi u vrgoračkom kraju. Također donosi stare, gotovo zaboravljene pjesme i mudre izreke, te stare riječi i tuđice.
Osim autora Bajte i Buklijaša o važnosti knjige govorio je i pomoćnik ministra Branko Štulić, istaknuvši kako će knjiga biti poticajna za sve oni koji će proučavati bogatu povijest vrgoračkoga kraja.