Kazao je to državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Herman Sušnik na međunarodnoj radionici o inovativnim tehnologijama korištenja biomase koja se odražava u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK).
Korištenjem biomase, kako je pojasnio, smanjuje se ovisnost o uvozu energije te na taj način doprinosi zaštiti gospodarske stabilnosti zemlje, zadržavanju nacionalnog dohotka u zemlji te ukupnom napretku zemlje.
Korištenje energije biomase, kako je rečeno, osim što omogućava učinkovito zbrinjavanje otpada te proizvodnju energije uz minimalan utjecaj na okoliš pruža i mogućnost za otvaranje većeg broja radnih mjesta. Naime, neposredno zapošljavanje zbog korištenja biomase nastaje zahvaljujući proizvodnji goriva te izgradnji i upravljanju energetskim postrojenjima, dok posredno zapošljavanje obuhvaća poslove koji se javljaju u gospodarstvu zahvaljujući gospodarskih aktivnostima koje korištenje biomase uzrokuje.
Na skupu je iznesen i primjer Finske u kojoj se iz biomase pokriva više od 25 posto svih ukupnih potreba za energijom. U Grazu se pak provodi projekt sakupljanja iskorištenog jestivog ulja za proizvodnju biodizela, koji se koristi u autobusima javnog gradskog prijevoza te je u 2004. godini na biodizel vozilo 56 od ukupno 140 gradskih autobusa.
U Švedskoj je korištenje biomase u kongregacijskim postrojenjima koje istovremeno proizvode toplinsku i električnu energiju postalo uobičajena pojava, dok sustav područnog grijanja na biomasu u slovenskoj općini Vransko predstavlja učinkovit primjer korištenja biomase za proizvodnju energije.
Današnju radionicu organizirali su Energetski institut "Hrvoje Požar", Innoterm Energetics iz Budimpešte i Bluewaters iz Novog Sada, a organizirana je u sklopu projekta financiranog od strane INCO dijela 6. Okvirnog programa Europske unije.
Glavni cilj radionice je opisati, usporediti i vrednovati nove i inovativne tehnologije za korištenje biomase koje promoviraju održivo korištenje energije, povećavaju regionalnu produktivnost uz smanjenje utjecaja na okoliš.
(Hina) xtp ydb