FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IPI: 65 novinara ubijeno 2005.; pogoršane medijske slobode

Autor: ;rtom;
BEČ, 30. ožujka 2006. (Hina/AFP) - U 2005., ubijeno je 65 novinara usvijetu, što je 13 manje nego prethodne godine, no medijske slobodeugroženije su u više zemalja, otkriva godišnje izvješće Međunarodnoginstituta za tisak (IPI), objavljeno u četvrtak u Beču.
BEČ, 30. ožujka 2006. (Hina/AFP) - U 2005., ubijeno je 65 novinara u svijetu, što je 13 manje nego prethodne godine, no medijske slobode ugroženije su u više zemalja, otkriva godišnje izvješće Međunarodnog instituta za tisak (IPI), objavljeno u četvrtak u Beču.

S 23 novinara ubijena 2005., Irak je "i dalje najsmrtonosnije mjesto na svijetu za obavljanje novinarske profesije", piše organizacija za obranu prava novinara i slobode tiska u izvješću "Medijski ratovi: nulta godina", nastalom temeljem analize stanja u 175 zemalja.

Utemeljen 1950., u Sjedinjenim Državama i prisutan u nekih 120 zemalja, IPI piše da je devet novinara ubijeno na Filipinima, troje u Bangladešu i na Hatiju, a 27 u 18 drugih zemalja tijekom 2005.

Manji broj žrtava ne može prikriti činjenicu da vlade jačaju pritisak na medije što čine različitim sredstvima: od zakona kojima ograničuju medijske slobode, samovoljnim uhićenjima do tjelesnog nasilja ili zastrašivanja.

Nakon bombaških napada na londonske željeznice u srpnju 2005., "veličanje terorizma" proglašeno je deliktom u Velikoj Britaniji, a Europska unija raspravljala je o ulozi medija u "radikalizaciji" terorizma", piše IPI.

Takav razvoj događaj prekida ravnotežu između sigurnosti i slobode tiska koja se njegovala u demokracijama, ocjenjuje direktor IPI-ja, Austrijanac Johann Fritz u predgovoru izvješću te upozorava "Takvo narušavanje ravnoteže stvorilo je ozračje za političku raspravu koja se razvila nakon objave spornih karikatura proroka Muhameda u Danskoj".

Institut osuđuje vlade brojnih zemalja koje uskraćuju "medijima svježe podatke", isključuju neke novinare s konferencija za tisak ili im ne daju intervjue, a poglavito proziva Kinu "koja se otvara kapitalizmu ali ne prihvaća njegove slobode". IPI zato osuđuje i "američkog pretraživača koji je prihvatio zahtjeve službenog Pekinga i filtrira informacije namijenjene kineskom internetskom tržištu.

U Nepalu je "više uhićenih novinara nego bile gdje u svijetu", upozorava dalje Institut te kritizira Sjedinjene Države jer sudski gone novinare koji odbijaju otkriti svoje izvore te Francusku koja takve novinare zlostavlja.

Medijske slobode "pogoršavaju se" u Africi, a u Rusiji jača autocenzura nakon što je vlada opasno ukorila objavu intervjua čečenskog ratnog vođe.

IPI-jevi podaci najviše se podudaraju s izvješćem Reportera bez granica prema kojemu su 63 novinara ubijena u svijetu u 2005., dok Međunarodna federacija novinara (IFJ) bilježi 150 novinara poginulih pri obavljanju profesije. No IFJ uvrštava i medijske djelatnike i pomoćno osoblje stradalo u prirodnim katastrofama.

Prema američkom Odboru za zaštitu novinara (CPJ) u 2005., je u svijetu ubijeno 47 novinara zbog obavljanja svog posla.

(Hina) xrt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙