Pokaže li se da je meso takvih svinja dobro za jelo, svinjetina bi mogla upotpuniti jelovnik od mesa masnih riba bogatih omegom-3 (kao što su losos ili tuna) koje bi valjalo konzumirati u manjim količinama jer bi mogle sadržavati visok postotak žive, ocijenio je voditelj istraživanja, profesor Yifan Dai.
Znanstvenici istražuju koliko bi klonirane transgenske svinje bile pogodne za liječenje kardiovaskularnih i autoimunih bolesti zbog fiziološke sličnosti s čovjekom, navodi profesor Dai s Medicinske škole u Pittsburghu.
Kloniranje je izvedeno tako što su u jezgru stanica fetusa znanstvenici ubacili gen zvan "fat-1", a taj stvara enzim koji omega-6 masne kiseline, češće ali manje korisne, pretvara u omega-3, nezasićene masne kiseline.
Jezgra tih stanica fetusa zatim je bila zamijenjena jezgrom oplođenih jajašca i to klasničnom metodom kloniranja životinja primijenjenom još 1996. kod ovce Dolly.
Na 1.633 kloniranih embrija implantiranih u 14 krmača, okotilo se deset praščića od kojih je šest nosilo gen fat-1.
Međutim, dobrobit konzumiranja kiselina omega-3 djelomično je dovedena u pitanje radovima koji su prošli tjedan objavljeni u britanskom medicinskom časopisu British Medical Journal. Lee Hooper (Sveučilište East Anglia, Norwich u Britaniji) i njegova ekipa zaključili su nakon analize 89 studija objavljenih od 1990. do 2003. da nezasićene masne kiseline omega-3 treba izbjegavati u slučaju kroničnih bolesti kao što je angina pectoris, a da su učinkovite u slučaju akutnog napada.