FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oporbeni članovi najavili mogućnost nedolaska na Odbor za nacionalnu sigurnost

Autor: ;trub;
ZAGREB, 29. ožujka 2006. (Hina) - Oporbeni članovi saborskog Odboraza unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Srećko Ferenčak (HNS),Šime Lučin (SDP), Ante Markov (HSS) i Pero Kovačević (HSP)prosvjedovali su danas zbog, kako kažu, nedemokratskog i netolerantnognačina na koji HDZ-ovac Ivan Jarnjak vodi sjednice Odbora, te najavilimogućnost da više ne dolaze na sjednice.
ZAGREB, 29. ožujka 2006. (Hina) - Oporbeni članovi saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Srećko Ferenčak (HNS), Šime Lučin (SDP), Ante Markov (HSS) i Pero Kovačević (HSP) prosvjedovali su danas zbog, kako kažu, nedemokratskog i netolerantnog načina na koji HDZ-ovac Ivan Jarnjak vodi sjednice Odbora, te najavili mogućnost da više ne dolaze na sjednice.

Oporbenjaci, koji su jučer napustili sjednicu Odbora nezadovoljni što im Jarnjak, kako tvrde, nije dopustio da iznesu primjedbe i postavljaju pitanja vezano uz predloženi Zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu, na konferenciji za novinare su najavili da će se s čelnicima svojih klubova posavjetovati o tome da više ne nazoče sjednicama Odbora.

"Netolerantno i nedemokratsko ponašanje Jarnjaka podsjeća na mračne totalitarističke dane HDZ-a", izjavio je Ferenčak, prozivajući Jarnjaka i da na raspravu o spomenutom zakonu, ključnom za obavještajnu zajednicu, nije pozvao ni jednog čelnika sigurnosnih službi.

Jarnjak mu, tvrdi, nije dozvolio da iznese primjedbe i propituje predlagatelja o bitnim pogreškama u zakonskom tekstu, posebno što se tiče, kako kaže, davanja većih ovlasti tajnim službama, gotovo policijskih, te smanjenja civilnog i parlamentarnog nadzora nad obavještajnim sustavom.

"HDZ želi manipulirati i kontrolirati tajne službe, pripremajući se za parlamentarne izbore", smatra Ferenčak.

HSS-ovac Markov rekao je da jučerašnja svađa na Odboru ne pridonosi stvaranju ozračja da se tako bitan zakon donese parlamentarnim konsenzusom, temeljem najviših civilizacijskih normi i prakse u EU.

Posebno ga, kaže, smeta odredba po kojoj na čelo Odbora predstavnik najjače oporbene stranke sjeda tek nakon idućih izbora, čime se, kaže, onemogućava oporbu u kvalitetnom nadzoru nad obavještajnim aparatom. Prigovorio je i da Odbor uopće ne provodi svoju funkciju nadzora nad obavještajnim službama.

I Šime Lučin (SDP) je ocijenio da Jarnjak Odbor vodi neprimjereno njegovom zakonskom i poslovničkom položaju, da oporbenim članovima ne dopušta da išta kažu, a njihove prijedloge uopće ne uvrštava u dnevni red.

Kao i 'pravaš' Kovačević, zalaže se da se javnosti otvore sjednice Odbora, a o tome kako se radi na Odboru svjedoči, kažu, činjenica da su članovi o tome da je Vesna Škare-Ožbolt podnijela predstavku sa sumnjama da su je tajne službe pratile i prisluškivale doznali iz tiska.

(Hina) xtr ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙