Oporbenjaci, koji su jučer napustili sjednicu Odbora nezadovoljni što im Jarnjak, kako tvrde, nije dopustio da iznesu primjedbe i postavljaju pitanja vezano uz predloženi Zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu, na konferenciji za novinare su najavili da će se s čelnicima svojih klubova posavjetovati o tome da više ne nazoče sjednicama Odbora.
"Netolerantno i nedemokratsko ponašanje Jarnjaka podsjeća na mračne totalitarističke dane HDZ-a", izjavio je Ferenčak, prozivajući Jarnjaka i da na raspravu o spomenutom zakonu, ključnom za obavještajnu zajednicu, nije pozvao ni jednog čelnika sigurnosnih službi.
Jarnjak mu, tvrdi, nije dozvolio da iznese primjedbe i propituje predlagatelja o bitnim pogreškama u zakonskom tekstu, posebno što se tiče, kako kaže, davanja većih ovlasti tajnim službama, gotovo policijskih, te smanjenja civilnog i parlamentarnog nadzora nad obavještajnim sustavom.
"HDZ želi manipulirati i kontrolirati tajne službe, pripremajući se za parlamentarne izbore", smatra Ferenčak.
HSS-ovac Markov rekao je da jučerašnja svađa na Odboru ne pridonosi stvaranju ozračja da se tako bitan zakon donese parlamentarnim konsenzusom, temeljem najviših civilizacijskih normi i prakse u EU.
Posebno ga, kaže, smeta odredba po kojoj na čelo Odbora predstavnik najjače oporbene stranke sjeda tek nakon idućih izbora, čime se, kaže, onemogućava oporbu u kvalitetnom nadzoru nad obavještajnim aparatom. Prigovorio je i da Odbor uopće ne provodi svoju funkciju nadzora nad obavještajnim službama.
I Šime Lučin (SDP) je ocijenio da Jarnjak Odbor vodi neprimjereno njegovom zakonskom i poslovničkom položaju, da oporbenim članovima ne dopušta da išta kažu, a njihove prijedloge uopće ne uvrštava u dnevni red.
Kao i 'pravaš' Kovačević, zalaže se da se javnosti otvore sjednice Odbora, a o tome kako se radi na Odboru svjedoči, kažu, činjenica da su članovi o tome da je Vesna Škare-Ožbolt podnijela predstavku sa sumnjama da su je tajne službe pratile i prisluškivale doznali iz tiska.