FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ulagači optimistični u pogledu daljnjeg rasta kamatnih stopa

Autor: ;scvi;
LONDON, 26. ožujka 2006. (Hina/Reuters) - Tečaj američkog dolaraprotekloga se tjedna na svjetskim deviznim tržištima oporavio premanajvažnijim međunarodnim valutama, jer su ulagači optimistične izjaveo gospodarstvu i tržištu nekretnina predsjednika američke središnjebanke Feda Bena Bernankea ocijenili signalom da bi kamatne stope uSAD-u mogle rasti i nakon ožujka.
LONDON, 26. ožujka 2006. (Hina/Reuters) - Tečaj američkog dolara protekloga se tjedna na svjetskim deviznim tržištima oporavio prema najvažnijim međunarodnim valutama, jer su ulagači optimistične izjave o gospodarstvu i tržištu nekretnina predsjednika američke središnje banke Feda Bena Bernankea ocijenili signalom da bi kamatne stope u SAD-u mogle rasti i nakon ožujka.

Tečaj dolara poskupio je 1,3 posto prema euru, koji je krajem tjedna stajao 1,2035 dolara. Poskupio je i 1,4 posto prema jenu, na 117,44 jena. Švicarski franak istodobno je pojeftinio 1,6 posto, na 1,3105 franaka za dolar. Britanska funta oslabila je 0,8 posto na 1,743 dolara.

U ponedjeljak Bernanke je izjavio da očekuje nastavak rasta američkog gospodarstva oštrim tempom čak i ako tržište nekretnina uspori rast. "Bernanke je u svojim izjavama bio uravnotežen. Fed nastoji održati otvorenima svoje opcije a ostatak ciklusa zaoštravanja monetarne politike ovisit će o gospodarskim pokazateljima", izjavio je Jim McCormick, čelnik istraživačkog odjela pr Lehman Brothersu.

Tečajevi vodeće tri međunarodne valute - dolara, eura i jena - od početka godine tek umjereno osciliraju, obzirom da se očekuje kako će središnje banke SAD-a, Japana i eurozone podizati do određenog stupnja kamatne stope. "Uoči sastanka Feda idućega utorka, tržište nije raspoloženo za poduzimanje velikih poteza naviše ili naniže u odnosu tečaja eura i dolara", rekao je Michael Klawitter, valutni strateg pir West LB u Duesseldorfu.

Na tržištu prevladava gotovo jednoglasna ocjena da će Fed podići kamatnu stopu s trenutnih 4,5 na 4,75 posto, no veliko je pitanje hoće li je podići na pet ili više posto na svojim zasjedanjima u svibnju i lipnju. "Pet posto se čini razumnim nakon Bernankeovih ocjena. Ostaje za vidjeti hoće li ključna kamatna stopa dosegnuti 5,25 posto", dodao je Klawitter.

U međuvremenu, valute koje nose visoki prinos oštro su korigirane, predvođene novozelandskim dolarom. 'Kivi' je potonuo za više od dva posto na najnižu razinu u zadnje gotovo dvije godine, na svega 0,61 američki dolar, zbog procjene analitičara da je Novi Zeland na pragu recesije.

"Izgledi za kamatne stope u Novom Zelandu su loši; očekuje se njihovo snižavanje s trenutnih 7,25 posto za najmanje 0,75 postotnih bodova. Nasuprot tome, politike niskih kamatnih stopa u SAD-u, eurozoni i Japanu bliže se kraju. Izgledi za rastom kamatnih stopa u te tri zemlje ulagače potiču na izbjegavanje rizika vezanih uz valute koje nose visoki prinos", izjavio je Antje Praefcke, valutni strateg pri Commerzbanci u Frankfurtu.

Tako je oslabila je i islandska kruna, još jedna valuta s visokim prinosom, koja nudi kamatne stope u visini od 10,75 posto. Potonula je tijekom tjedna na najnižu razinu u zadnjih 22 mjeseca prema dolaru te 16 mjeseci prema euru.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙