Gotovo 50 stranaka natječe se za 450 mjesta u Vrhovnoj Radi, ukrajinskom parlamentu. Međutim, samo tri imaju značajniju potporu: Janukovičeva stranka i dvije sukobljene stranke izišle iz Narančaste revolucije, pod vodstvom Julije Timošenko i predsjednika Viktora Juščenka.
Prilično je moguće da Janukovič i njegovi saveznici dobiju većinu u parlamentu, ali ne dovoljno za sastavljanje vlade.
Neovisni Kijevski međunarodni institut sociologije (KIIS) objavio je završno ispitivanje javnog mišljenja u četvrtak. Prema rezultatima ispitivanja, Janukovičeva Stranka regija uvjerljivo vodi s 37 posto glasova. Nakon nje slijedi blok Timošenko s 19 posto i Juščenkova Naša Ukajina s 18 posto.
Socijalistička stranka, moguća Janukovičeva saveznica, dobila je pet posto potpore, a komunisti četiri posto. Kako je pokazalo ispitivanje, čini se da niti jedna druga stranka neće prijeći prag od tri posto koliko je potrebno za ulazak u parlament.
Ukrajina, post-sovjetska republika u kojoj živi oko 50 milijuna ljudi, duboko je podijeljena između svog industrijskog istoka na kojem se govori ruskim jezikom, gdje je Janukovič jak, i više nacionalistički zapad koji govori ukrajinski.
Te su podjele još više pojačali vanjski utjecaji. U posljednjih pet godina Europska unija se proširila do granica Ukrajine, dok Rusija s predsjednikom Vladimirom Putinom želi privući Kijev na zajedničko gospodarsko tržište koje predvodi Moskva.
Analitičari smatraju da je Juščenkova odluka da otpusti svoju najjaču saveznicu, Juliju Timošenko, u rujnu prošle godine izazvala veliko ogorčenje i da je možda trajno podijelila narančasti blok.
Za razliku od Juščenka, Janukovič je zadržao svoju ekipu na okupu.
Mnogima je draže jedinstvo Janukovičevih snaga od stalnih intriga i podjela u narančastom bloku, tvrde analitičari.
Plinska blokada Ukrajine koju je Rusija pokrenula početkom siječnja zbog spora oko cijene, čini se da je također radila u korist Janukoviča, jer Ukrajinci za taj problem smatraju odgovornim predsjednika Juščenka.
Ako nijedna stranka ne dobije uvjerljivu većinu na izborima u nedjelju, bit će potrebno sastaviti koaliciju. Međutim, analitičari kažu da nijedna od tri velike stranke nije raspoložena za kompromise.
Timošenko je ovog tjedna izjavila da se neće ujediniti s neprijateljem Narančaste revolucije Janukovičem čak i da je takav aranžman vrati na mjesto premijerke nakon parlamentarnih izbora.
"Bojim se da idemo u razdoblje političke krize", rekao je Oleksandr Šuško s neovisnog Instituta za euro-atlantsku suradnju u Kijevu.
"Međutim, nema opasnosti da ćemo izgubiti ono što smo postigli u narančastoj revoluciji. Sada igramo po demokratskim pravilima, mi smo nova zemlja", rekao je Šuško
Ukrajinske parlamentarne izbore u nedjelju pratit će promatrači iz 17 zemalja srednje i istočne Europe, među kojima i skupina iz hrvatske nevladine udruge GONG.