Čelnik Pridnjestrovlja Igor Smirnov izjavio je da je taj potez u stvari nametanje ekonomske blokade i zaprijetio je da će se povući iz multilateralnih pregovora o rješavanju sukoba između te nepriznate republike i Moldavije, objavili su svjetski mediji.
Sukob između te separatističke regije i Moldavije počeo je nakon raspada SSSR-a, koji je veći dio Moldavije oteo Rumunjskoj nakon Drugog svjetskoga rata, jer se stanovništvo tamošnjeg ruskog govornog područja prepalo mogućeg ponovnog ujedinjenja s Rumunjskom i uspostavilo je vlastitu upravu u Pridnjestrovlju. Ubrzo nakon toga se odcijepilo zatim i 1992. proglasilo "Republiku Dnjestar", koja je ostala međunarodno nepriznata. Veći oružani sukob spriječila je intervencija ruskih snaga 1992. godine. I danas se u Pridnjestrovlju nalazi oko 1300 ruskih vojnika koji imaju status mirovnjaka ili čuvara odlagališta streljiva iz vremena Sovjetskog Saveza.
Uvođenje novog carinskog režima nikako ne odgovara Rusiji jer pridnjestrovska poduzeća surađuju s ruskim, a procjenjuje se da je vrijednost izvoza gotovo 300 milijuna dolara godišnje.
Ruska Duma je u petak usvojila rezoluciju o stanju u Pridnjestrovlju nakon što je Ukrajina 3. ožujka uvela novi carinski režim. U rezoluciji se navodi da je Kišinjev u stvari nametnuo ekonomske sankcije Pridnjestrovlju jer je zajedno s Ukrajinom uveo novi carinski režim na pridnjestrovskom dijelu moldavsko-ukrajinske granice.
Najava Pridnjestrovlja da će se zbog ukrajinske ekonomske blokade povući iz procesa mirnog rješavanja sukoba predstavlja neuspjeh "ukrajinskog plana" za rješavanje spora između te nepriznate republike i Moldavije, ocijenila je Tatjana Stanovaja iz moskovskog Centra za političku tehnologiju.
Moldavski je parlament u četvrtak usvojio na izvanrednoj sjednici deklaraciju u kojoj svu odgovornost za nastalu situaciju u Pridnjestrovlju pripisuje "separatističkim vlastima u Tiraspolju (glavnom gradu te regije)" i "njihovim zaštitnicima izvana". U deklaraciji se također osuđuje reakcija "nekih ruskih političara" na uvođenje novog carinskog režima na granici između Moldavije i Ukrajine. Parlament tvrdi da vlasti u Tiraspolju blokiraju akcije Moldavije i Ukrajine čiji je cilj rješavanje spora oko Pridnjestrovlja.
Pregovori o rješavanju tog "zamrznutog sukoba" u Europi vode se u okviru skupine "5+2", čiji su članovi predstavnici Moldavije i Pridnjestrovlja, te Rusija, Ukrajina i OESS-a, dok u svojstvu promatrača sudjeluju predstavnici SAD-a i EU-a.
Novi carinski režim podržale su Europska unija, SAD i OESS koji smatraju da će on uvesti red na granici jer se na Pridnjestrovlje gleda kao na mjesto bezakonja i raja za krijumčare i trgovce oružjem.