Zbog protoka vremena sve teže je dobiti informacije o nestalima, naglasili su u izaslanstvu. Pitanje sudbine zatočenih i nestalih osoba tijekom Domovinskog rata smatraju isključivo prioritetnim humanitarnim pitanjem na kojem treba kontinuirano raditi.
Predsjednika Republike zamolili su da u međunarodnim kontaktima i dalje nastavi isticati problem nestalih osoba u Hrvatskoj istaknuvši kako podatke o nestalim osobama trebaju davati i međunarodna zajednica i sve strane u sukobu.
Prema Izvješću Uprave za zatočene i nestale Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti podnijetom Hrvatskom saboru, na popisu je još 1140 nestalih osoba čije su obitelji pokrenule postupak traženja pri tom ministarstvu.
U izaslanstvu smatraju kako je već i ranije trebalo formirati Povjerenstvo Vlade za zatočene i nestale jer samo međuresorna suradnja svih tijela zaduženih za zatočene i nestale može donijeti rezultate.
Od Predsjednika Republike zatražili su i pomoć u rješavanju pitanja dodjele čina časničkog namjesnika za ekshumirane branitelje te su ga informirali kako su od Ministarstva branitelja zatražili pokretanje inicijative kako bi se taj problem riješio, ističe se u priopćenju.
Ukazali su također i na problem miniranog područja, te su od Predsjednika zamolili pomoć kako bi ta područja ušla u prioritetna područja za razminiranje u narednom razdoblju jer postoje indicije da se na tom području nalaze grobnice.
Predsjednik Republike kazao je kako problem nestalih nažalost još uvijek nije riješen te je naglasio kako će u međunarodnim kontaktima i dalje nastaviti isticati problem nestalih osoba, tražeći njegovo rješavanje. Izrazio je potporu u rješavanju problema dodjele čina, kao i inicijativi da se napravi pregled prioritetnih područja za razminiranje.
U izaslanstvu su bili Ivan Pšenica, predsjednik Saveza, Spomenka Kušić i Blaženka Đurđek, dopredsjednice, Josip Mužić, dopredsjednik, Anica Jakopiček i Irma Albert članice Upravnog odbora te Ilija Lovrić, član Upravnog odbora, stoji u priopćenju Ureda Predsjednika.