Mesić je izjavio kako se još traži najpovoljniji način da se bivši vojni objekti prenamijene u turističku djelatnost, u prvom redu davanjem u koncesiju kao najprihvatljivije rješenje.
"Vojska se s 'Muzila' može bez teškoća preseliti kako bi se što prije raspisao međunarodni natječaj i izabrao najbolji ponuđač", kazao je Mesić, navevši da bi se "Muzil" mogao uključtiti u projekt "Brijuni rivijera".
Na novinarski upit o dvojnom državljanstvu odgovorio je da po uzoru na talijanski model i drugi mogu hrvatskim građanima ponuditi državljanstvo. Upitao se kako bi bilo da Austrija takvu odluku donese za one koji su živjeli u Austro-Ugarskoj te postanu austrijski državljani ili da to isto učini i Madžarska. To bi otvorilo proces suprotan onom koji nas čeka u Europi, kad će se otvoriti granice, i kad se odluke budu donosile u demokratskoj proceduri putem europskih mehanizama, izjavio je Mesić.
Ustvrdivši da odluka talijanskog parlamenta nema praktičnu potrebu, ponovio je da bi pri donošenju odluka koje se tiču građana druge zemlje trebalo tu zemlju barem obavijestiti i dogovarati se s njom. Stoga bi bilo uputno da su to učinili i, kako je rekao, talijanski prijatelji.
Mesić je, govoreći o potrebi dobrosusjedskih odnosa, rekao da je u vezi s izgradnjom Pelješkog mosta potrebna suglasnost BiH.
Izjavu premijera Ive Sanadera da će Hrvatska prijaviti Italiju Vijeću Europe i Europskoj komisiji predsjednik Mesić nije htio komentirati, ustvrdivši da mu nije poznata i da o tome još nije razgovarao s premijerom.