Ministar zdravstva i socijalne skrbi Neven Ljubičić izjavio je na sjednici Vlade u srijedu da su nakon višemjesečnog usuglašavanja socijalni partneri, udruge pacijenata i strukovne komore podržali paket reformskih zakona s područja zdravstva.
Nije istina da je Komora podržala Vladin paket reformskih zakona, kao ni Nacionalnu strategiju razvoja zdravstva 2006.-2011., već je 13. ožujka na sastanku s ministrom Ljubičićem samo iznijela svoje primjedbe na prijedloge zakona, kaže se u priopćenju predsjednika HLK-a Hrvoja Miniga.
Na tom su sastanku sudjelovali i predstavnici stomatološke, ljekarničke te komore medicinskih biokemičara i medicinskih sestara. Sve su udruge tada zajedničkim dokumentom, koji je uručen ministru Ljubičiću, odbile prihvatiti Nacionalnu strategiju jer "nije u skladu s poznatim načelima izrade i primjene strategija kao osnovnog dokumenta kojim jedna organizacija ili institucija izražava svoje ciljeve i svrhu postojanja".
U prijedlogu strategije ne naziru se ciljevi, rokovi i način praćenja postignutih rezultata u realnom vremenu te prevladava nesustavan pristup u analizi unutarnjih i vanjskih pokazatelja bitnih za sustav zdravstva u Hrvatskoj. Strategija ne nudi alternativna rješenja niti izrađuje simulaciju različitih rješenja, a u pojedinim dijelovima suprotna je sama sebi.
Stoga su sve komore ministru zdravstva ponudile svoju suradnju i stručnu pomoć na izradi kvalitetnije Nacionalne strategije i zdravstvenih zakona, navodi se u priopćenju HLK-a.
Četiri sindikalne središnjice koje su pokrenule potpisivanje peticije "Stop bijedi u starosti i zdravlje svima, a ne samo bogatima", u priopćenju od četvrtka također ističu da se nisu suglasile s reformom zdravstvenog sustava, kao što izjavljuje ministar zdravstva i socijalne skrbi Neven Ljubičić.
U priopćenju Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisnih hrvatskih sindikata, Hrvatske udruge sindikata i Sindikata usluga UNI-CRO ističe se da su sindikati na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća, održanoj 20. ožujka, podržali "potrebu reforme zdravstva" i zatražili široku raspravu i usvajanje Nacionalne strategije zdravstva prije upućivanja paketa zdravstvenih zakona u saborsku proceduru.
"Tvrditi nešto drugo predstavlja obmanjivanje javnosti", ističu sindikati.
Predloženi zakoni, po sindikalnoj ocjeni, samo su već viđeno "miješanje istog špila karata" i odražavaju nevoljkost ili nesposobnost vlasti da stvarno reformiraju i urede sustav zdravstva.
Prije promjene zakona kojima se sužavaju prava osiguranika nužno je urediti sustav - uvesti standardizaciju na razini države (ISO), sustav praćenja učinkovitosti zdravstvenih ustanova, elektroničku zdravstvenu karticu pacijenta itd.
Ponuđena strategija ne sadržava jasne strateške ciljeve, mjere, vremenski okvir i nositelje predviđene za ostvarenje tih ciljeva, ocjenjuju središnjice.
S druge strane, strategija predviđa "smanjenje udjela javne potrošnje za zdravstvo na račun privatne potrošnje", što sindikati ocjenjuju neprimjerenim sve dok je stopa registrirane nezaposlenosti u Hrvatskoj među najvišima u Europi, a radničke plaće i mirovine na sadašnjoj razini.