FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenski poljoprivrednici o iskustvima s fondovima EU

Autor: ;tper;
MURSKA SOBOTA, 23. ožujka 2006. (Hina)-Sredstvima iz predpristupnogfonda SAPARD te strukturnih fondova Europske unije (EU) u Sloveniji jezapočeo veliki investicijski ciklus u poljoprivredi te je uvedendugoročni sustav poticanja investicija na poljoprivrednimgospodarstvima, istaknuo je Slavko Petovar iz Kmetijsko gozdarskogzavoda Murske Sobote na susretu s hrvatskim novinarima na temuiskustava slovenske poljoprivrede prije i nakon ulaska u EU.
MURSKA SOBOTA, 23. ožujka 2006. (Hina)-Sredstvima iz predpristupnog fonda SAPARD te strukturnih fondova Europske unije (EU) u Sloveniji je započeo veliki investicijski ciklus u poljoprivredi te je uveden dugoročni sustav poticanja investicija na poljoprivrednim gospodarstvima, istaknuo je Slavko Petovar iz Kmetijsko gozdarskog zavoda Murske Sobote na susretu s hrvatskim novinarima na temu iskustava slovenske poljoprivrede prije i nakon ulaska u EU.

SAPARD je predpristupni fond EU-a namijenjen državama kandidatima kao podrška strukturnim reformama poljoprivrednog sektora te mjerama usklađivanja s "acquis-em" EU na tom području.

Za područje investicija u poljoprivredna gospodarstva Slovenija je iskoristila ukupno 4 milijarde tolara (oko 16,5 milijuna eura).

Od tog iznosa, rekao je Petovar, u regiji Pomurje iskorišteno je 25 posto tih sredstava, a čak 80 posto projekata za korištenje tih sredstava pripremile su savjetodavne službe.

Uz to, naglasio je, savjetodavne poljoprivredne službe imale su vrlo značajnu ulogu i u informiranju seljaka o onome što ih čeka kad Slovenija uđe u EU.

Osvrnuvši se na iskustva s korištenjem sredstava EU, Petovar je među pozitivna iskustva izdvojio prihvaćanje koncepta dugoročnog planiranja, značajan udio nepovratnih sredstava, strogo namjensku upotrebu sredstava, kao i modernizaciju velikih gospodarstava koja je zbog toga uslijedila.

Kao negativna iskustva naveo je pak kompliciran sustav korištenja sredstava, velike troškove dokumentacije, težak proces odobravanja projekta, te činjenicu da su se na natječaje mogla kandidirati samo velika poljoprivredna gospodarstva. Dodao je i kako se pokazalo da je dio nepovratnih sredstava na kraju 'pokupila' država putem poreza.

Ulaskom Slovenije u EU, rekao je Petovar, broj poljoprivrednih gospodarstava nije se bitno smanjio, no većina se gospodarstava odlučila za tzv. 'kombiniranu proizvodnju', jer su za specijalizaciju proizvodnje bile potrebne velike površine, i obujmi proizvodnje.

(Hina) xtp ydb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙