SAPARD je predpristupni fond EU-a namijenjen državama kandidatima kao podrška strukturnim reformama poljoprivrednog sektora te mjerama usklađivanja s "acquis-em" EU na tom području.
Za područje investicija u poljoprivredna gospodarstva Slovenija je iskoristila ukupno 4 milijarde tolara (oko 16,5 milijuna eura).
Od tog iznosa, rekao je Petovar, u regiji Pomurje iskorišteno je 25 posto tih sredstava, a čak 80 posto projekata za korištenje tih sredstava pripremile su savjetodavne službe.
Uz to, naglasio je, savjetodavne poljoprivredne službe imale su vrlo značajnu ulogu i u informiranju seljaka o onome što ih čeka kad Slovenija uđe u EU.
Osvrnuvši se na iskustva s korištenjem sredstava EU, Petovar je među pozitivna iskustva izdvojio prihvaćanje koncepta dugoročnog planiranja, značajan udio nepovratnih sredstava, strogo namjensku upotrebu sredstava, kao i modernizaciju velikih gospodarstava koja je zbog toga uslijedila.
Kao negativna iskustva naveo je pak kompliciran sustav korištenja sredstava, velike troškove dokumentacije, težak proces odobravanja projekta, te činjenicu da su se na natječaje mogla kandidirati samo velika poljoprivredna gospodarstva. Dodao je i kako se pokazalo da je dio nepovratnih sredstava na kraju 'pokupila' država putem poreza.
Ulaskom Slovenije u EU, rekao je Petovar, broj poljoprivrednih gospodarstava nije se bitno smanjio, no većina se gospodarstava odlučila za tzv. 'kombiniranu proizvodnju', jer su za specijalizaciju proizvodnje bile potrebne velike površine, i obujmi proizvodnje.