Istraživanje provedeno tijekom veljače na uzorku od 1.134 ispitanika, sugerira da je prosječna gornja dobna granica zapošljivosti za žene 35,9 godina, a za muškarce 39,3 godina. Prosječna donja granica za žene je 21,8 godina, a za muškarce 21,6 godina.
Izvan tih dobnih granica, žene i muškarci u Hrvatskoj se teže zapošljavaju, jer ih poslodavci smatraju premladima ili prestarima.
Najkritičnija skupina, prema istraživanju portala Moj posao, je populacija starija od 40 godina. Tim ispitanicima je u visokih 44 posto slučajeva jasno rečeno da su prestari za posao. S izravnim odbijenicama zbog dobi češće se susreću žene. Njih 33 posto kažu da su imale takvo iskustvo u odnosu na 27 posto muškaraca.
Ukupno je, napominje se, skoro svaki treći posloprimac izravno odbijen zbog dobi pri čemu je podjednak broj odbijenih jer su po ocjeni poslodavca bili premladi, odnosno prestari.
Sumnju da nisu dobili posao zbog svoje dobi izrazilo je dvije trećine ispitanika, a njih 92 posto susrelo se s oglasom za zapošljavanje koji dobno diskriminira.
Prema rezultatima istraživanja, dobna diskriminacija pri zapošljavanju najprisutnija je u tvrtkama kojima je primarna djelatnost bankarstvo, a slijede proizvodnja i prerada prehrambenih proizvoda te trgovina i distribucija.
Nasuprot tome, djelatnosti u kojima je dobna diskriminacija najmanja su zdravstvena zaštita i socijalna skrb, poslovno savjetovanje i ispitivanje tržišta i izdavačka djelatnost.
U pogledu šansi za dobijanje posla u naredna tri mjeseca, najoptimističniji su ispitanici iz Zagreba, a najveći pesimisti su iz Osječko-baranjske županije.