FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

URSH protiv sporazuma o migraciji radne snage između Hrvatske i Bugarske

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 21. ožujka 2006. (Hina) - Udruga radničkih sindikata Hrvatske(URSH) protivi se potpisivanju sporazuma o migraciji radne snageizmeđu Hrvatske i Bugarske, jer bi njime hrvatski radnici biliucijenjeni nižom cijenom rada, za koju su bugarski radnici spremniraditi.
ZAGREB, 21. ožujka 2006. (Hina) - Udruga radničkih sindikata Hrvatske (URSH) protivi se potpisivanju sporazuma o migraciji radne snage između Hrvatske i Bugarske, jer bi njime hrvatski radnici bili ucijenjeni nižom cijenom rada, za koju su bugarski radnici spremni raditi.

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare upozorio predsjednik URSH-a Boris Kunst, u Hrvatskoj je rad ionako potplaćen, posebno u tekstilnoj, građevinskoj i metalskoj industriji te trgovini, a sporazumom koji su predložili Bugari upravo bi u tim djelatnostima dao poslodavcima odriješene ruke da ucjenjuju hrvatske radnike.

Cijena rada u Bugarskoj niža je čak i od Kine. Usporedbe radi, tvornički radnik u Bugarskoj po satu je plaćen 0,73 dolara, a u Hrvatskoj 3,81 dolar, dok sat rada bugarskog inženjera stoji 1,43 dolara a hrvatskog 6,91 dolar. Menadžer srednjeg ranga kod nas po satu zarađuje 10,61 dolar a u Bugarskoj 2,8 dolara, istaknuo je Kunst.

URSH upozorava kako postoji ozbiljna prijetnja da sindikati na Gospodarsko-socijalnom vijeću budu preglasani kada se bude raspravljalo o prijedlogu sporazuma, s obzirom da će ga poslodavci sigurno podržati.

Takvi sporazumi s pojedinim zemljama za nas su neprihvatljivi, poručio je Kunst dodajući kako njegov sindikat od Vlade traži utvrđivanje stvarne potrebe hrvatskog gospodarstva za radnom snagom.

Migracijska politika za 2006./2007. godinu, koju je usvojila Vlada, ne predviđa bilateralne sporazume, pa je čudno što je prijedlog sporazuma između Hrvatske i Bugarske Vlada uopće uputila u proceduru, rekao je Kunst.

Po njegovu mišljenju, prije završetka pregovora s Europskom unijom nema potrebe otvarati hrvatsko tržište rada.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙