Ugovor su u Skopju potpisali makedonski ministar gospodarstva Fatmir Besimi, državni tajnik za gospodarstvo hrvatskog Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Vladimir Vranković, državni podtajnik u rumunjskom Ministarstvu trgovine i gospodarstva Nicolae Romulus Buzdun te bugarski veleposlanik Miho Mihov.
Kako je po potpisivanju Ugovora telefonom za Hinu izjavio državni tajnik Vladimir Vranković, pristupanje Makedonije CEFTA-i imat će višestruke pozitivne učinke za sve uključene strane.
Hrvatskim gospodarstvenicima, kazao je Vranković, na taj se način još kvalitetnije i na pravno jači način otvara pristup na tržište te zemlje. Uz očekivano povećanje izvoza, to bi trebalo rezultirati i intenzivnijim ulaganjem hrvatskih poduzetnika u Makedoniju, što će posebice biti značajno i za hrvatsku zajednicu u toj zemlji.
Vranković je kazao i kako Hrvatska, temeljem dosadašnjih iskustava, vjeruje u budućnost CEFTA-e, posebice ukoliko se s vremenom "moderniziraju neki uvjeti za priključenje tom ugovoru".
Rekao je i kako Hrvatska ima podršku ostalih članica CEFTA-e za daljnjim širenjem te je dodao da je tako primjerice, u neslužbenim razgovorima koji su pratili današnje potpisivanje, rumunjska strana iskazala interes za uključenjem Moldove u taj ugovor o slobodnoj trgovini.
Makedonija je za članstvo u CEFTA-i aplicirala 2004. godine, a od onda su vođeni pregovori o pristupanju, i to u dva kruga multilateralnih i tri kruga bilateralnih pregovora.
S hrvatske strane te su pregovore vodili predstavnici ministarstava gospodarstva, rada i poduzetništva; poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva; financija, odnosno Carinske uprave te Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Pregovori su vođeni oko usaglašavanja teksta Ugovora, modelima daljnje liberalizacije trgovine industrijskim i poljoprivrednim proizvodima te oko implementacije izmijenjenog teksta Protokola 7a CEFTA-e, koji regulira Pravila o podrijetlu roba.
Odluku o pristupanju Makedonije CEFTA-i donijeli su krajem studenoga 2005. predsjednici vlada zemlja članica Srednjoeuropskog ugovora o slobodnoj trgovini na sastanku u Zagrebu.
Hrvatska je u Makedoniju u 2005. izvezla roba u vrijednosti od 81,4 milijuna dolara ili za 10,1 posto više nego u godini prije, dok je hrvatski uvoz iz te zemlje lani iznosio 144,7 milijuna dolara, što je povećanje za 24,1 posto u odnosu na 2004.