Oko sedam milijuna bjeloruskih birača ima pravo glasa na izborima koje su oporbeni čelnici unaprijed proglasili namještenima, te najavili mirne prosvjede nakon zatvaranja birališta u nedjelju navečer po uzoru na nenasilne revolucije u Ukrajini i Gruziji.
Lukašenko, na vlasti već dvanaest godina, zabranio je prosvjede i najavio da će upotrijebiti policijsku silu protiv svih koji narušavaju redi i mir.
Prema ispitivanjima javnog mnijenja, Lukašenko je gotovo siguran pobjednik, a glavni će mu protivnik biti Aleksandar Milinkevič, predstavnik slabašne ujedinjene oporbe.
Lukašenko, koji je promijenio Ustav da bi se mogao kandidirati za treći predsjednički mandat, osim Milinkeviča ima još dva protukandidata na predstojećim izborima, reformiranog komunista Aleksandra Kozulina i Sergeja Gajdukoviča iz Liberalno demokratske stranke. Oni nemaju nikakvih izgleda za pobjedu, a analitičari tvrde da su obojica lojalni Lukašenku te njihova kandidatura služi samo kako bi raspršila potencijalne oporbene glasove.
Posljednja ispitivanja pokazala su da Lukašenko uživa potporu 55 posto birača, a Milinkevič samo 17 posto.
Politički analitičari smatraju da Lukašenko nema potrebu namještati izbore, ali oporba ipak strahuje od toga. Na svom putu prema novoj pobjedi ovaj posljednji europski diktator, kako ga je prozvao Zapad, koristio je sva sredstva: uhićivao je oporbene političare i čelnike, uspostavio čvrstu kontrolu nad medijima i sigurnosnim službama, te zabranio nekim stranim promatračima ulazak u zemlju.
"Nikome nećemo dozvoliti da destabilizira situaciju ovdje", rekao je Lukašenko, a prenijela je bjeloruska televizija. On tvrdi da aktivisti izvana "s američkim novcem" žele utjecati na rezultate izbora.
U međuvremenu, oporba je pozvala građane da se okupe u središtu Minska u nedjelju navečer nakon zatvaranja birališta u nadi da će dovesti u pitanje legitimnost rezultata izbora, scenarij koji podsjeća na nenasilne revolucije provedene u Ukrajini i Gruziji, za koje je Lukašenko rekao da ih u svojoj zemlji neće dopustiti.