Lukašenko, koji je promijenio Ustav da bi se mogao kandidirati za treći predsjednički mandat, ima tri protukandidata na predstojećim izborima: Aleksandra Milinkeviča, kojeg podržava slabašna ujedinjena oporba, reformiranog komunista Aleksandra Kozulina i Sergeja Gajdukoviča iz Liberalno demokratske stranke.
Međutim, oni gotovo nemaju nikakvog izgleda za pobjedu, čega su i sami svjesni.
Prema rezultatima nedavno provedenog ispitivanja javnog mišljenja, Lukašenko uživa potporu od 55 posto birača, a njegov glavni protukandidat Milinkevič samo 17 posto.
Politički analitičari govore da Lukašenko nema potrebu namještati izbore, ali oporba ipak strahuje od toga. Na svom putu prema novoj pobjedi ovaj posljednji europski diktator, kako ga je prozvao Zapad, koristi sva sredstva: uhićuje oporbene političare i čelnike, zabranjuje stranim promatračima ulazak u zemlju. Takođe su zabranjeni prosvjedni skupovi. Ovog tjedna je skupina članova Europskog parlamenta, koji su izabrani za promatrače izbora u Bjelorusiji, odustala od putovanja u Minsk nakon što su im uskraćene vize.
"Nikome nećemo dozvoliti da destabilizira situaciju ovdje", rekao je Lukašenko a prenijela je bjeloruska televizija. On tvrdi da aktivisti izvana "s američkim novcem" žele utjecati na rezultate izbora.
U međuvremenu, oporba poziva građane da se okupe u središtu Minska u nedjelju navečer nakon zatvaranja birališta u nadi da će dovesti u pitanje legitimnost rezultata izbora, scenarij koji podsjeća na nenasilne revolucije provedene u Ukrajini i Gruziji, za koje je Lukašenko rekao da ih u svojoj zemlji neće dopustiti.
Od tri Lukašenkova protukandidata, samo se Milinkevič bori za demokraciju, govore analitičari. Milinkevič, bivši sveučilišni profesor, obećava u svojoj kampanji ponovno uvođenje vladavine zakona, kao i gospodarske reforme i niže poreze za stimulaciju stranih ulaganja.
Parlamentarni zastupnik Gajdukovič je navodno odan Lukašenku, a Kozulin, bivši ministar obrazovanja, pokušava odagnati sumnje da je povezan s Lukašenkom. On je posljednjih mjeseci privukao pažnju zbog svojih oštrih govora na račun Lukašenka. Međutim, neki analitičari misle da se on kandidirao samo kako bi "ukrao" glasove "pravom" oporbenom kandidatu, Milinkeviču. U toj teoriji također se govori da ga podupiru poslovni interesi Moskve koji su neovisni o Kremlju.
Oporba optužuje Lukašenka da se oborio na neovisne medije uoči izbora budući da su tri neovisna bjeloruska lista prestala izlaziti nakon što im je tiskara u Rusiji poručila da ih više ne može tiskati.
Novine su koristile usluge tiskare u ruskom gradu Smolensku nakon što su ih tiskare u Bjelorusiji odbile tiskati. Direktor tiskare u Smolensku kaže da su ugovori s tim novinama otkazani 13. ožujka iz ekonomskih i političkih razloga, a zamjenica glavnog urednika jednih od novina optužuje bjeloruske vlasti da su postigle dogovor s Moskvom da izvrše pritisak na čelništvo tiskare.
Zapad uoči izbora poziva bjelorusku vladu da zaustavi represiju protiv oporbe i da poštuje prava svojih građana.
"SAD... se pridružuju Europskoj uniji u njezinoj spremnosti da poduzme daljnje restriktivne mjere protiv odgovornih pojedinaca ako izbori ne budu provedeni u skladu s međunarodnim obvezama Bjelorusije kao i njezinim obvezama prema OESS-u", priopćio je ovog tjedna State Department.