"Hrvatska je postala predvodnica glede područja obrazovanja u regiji. Zagreb je postao sjedištem Agencije za obrazovno reformske inicijative za jugoistočnu Europu ERI/SEC, što je veliko priznanje Hrvatskoj", izjavio je ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac. Iz tog središta će se koordinirati reformski procesi prema državama jugoistočne Europe.
Glavni je naglasak konferencije bio jačanje i širenje europskog obrazovnog prostora. Ministri smatraju da obrazovanje, znanost i inovacije mogu doprinjeti bržem i učinkovitijem gospodarskom razvitku kao i gradnji mostova suradnje među državama u jugoistočnoj Europi. Ministri su se zauzeli za jačanje europskog okvira kvalifikacija što znači da svaka pojedina država će donijeti vlastiti okvir, a Europska unija će, kako je rečeno, vrlo brzo predložiti zajednički okvir kvalifikacija (EQR). Riječ je o ujednačavanju obrazovnih sustava i priznavanju kvalifikacija i diploma u Europskoj uniji.
Ministri su se zauzeli za veću razmjenu studenata, ali ne žele odljev mozgova iz država jugoistočne Europe. Također su se zauzeli za povećano financiranje razvitka obrazovanja u zemljama jugoistočne Europe. Do sada je Europska komisija izdvojila oko stotinu milijuna eura za napredak obrazovnih procesa u tim zemljama.
Sudionici skupa založili su se i za veće uključenje tih zemalja u tri obrazovna programa Europske unije - program Erasmus, Maria Curie i program Leonardo. Ministri pozdravljaju i podržavaju nastavak provedbi reformi na području obrazovanja u državama jugoistočne Europe.
Europski povjerenik obrazovanja Jan Figel u raspravi je nekoliko puta spomenuo Hrvatsku kao uzor državama u regiji izrazivši zadovoljstvo "dinamikom i brzinom procesa koje Hrvatska provodi". Snažnu potporu Hrvatskoj izrazila je i austrijska ministrica obrazovanja Elizabeth Gehrer označivši je predvodnicom i preporučivši državama u regiji da je slijede.
Posebni koordinator Pakta o stabilnosti Erhard Busek predstavio je "radne knjige" o povijesti (balkanskoj) uz preporuku da se koriste, "ali ne", kako je rekao, "da se moraju uvesti kao nastavno gradivo u škole", što su pozdravili i drugi ministri obrazovanja država u regiji.
Glede Europskog instituta tehnologije (EIT) europski povjerenik Figel kazao je da se prvo trebaju namaknuti financijska sredstva za rad tog instituta, a tek onda da će se razgovarati o njegovom središtu.
"Ovo je vjerojatno najučinkovitiji skup koji smo do sada imali", ocijenio je ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac, "s jasnom porukom državama jugoistočne Europe da učine maksimum, slijede primjer onih država koje su napredovale u obrazovnom procesu". Prema njegovim riječima, poruka Europske unije tim zemljama je "dat ćemo vam potporu, vaša budućnost je u Europskoj uniji ali se mora znati što se poduzima u svakoj državi na unapređenju visokog obrazovanja". Europska unija će rezultate uspjeha podržati, a brzina prilagodbi ovisit će o svakoj pojedinoj državi.
Ministri su odlučili da će sljedeći sastanak ministara obrazovanja Europske unije održati u rujnu u Finskoj.
Na skupu su sudjelovali i predstavnici Švicarske te UNMIK-a na Kosovu.