Predsjednik sindikata Branimir Mihalinec izvijestio je na konferenciji za novinare o sindikalnoj anketi u školama o stručnoj spremi, stranačkoj pripadnosti i predsjednicima Školskih odbora (ŠO), koje po Zakonu čine dva predstavnika lokalne samouprave, dva roditelja i tri predstavnika nastavnika.
Odgovori u anketi stigli su od 62 posto sindikalnih podružnica, a po njima lokalna politika nema utjecaj u upravljanju školama. No, ističe Mihalinec, dojave s terena kažu da je taj utjecaj sve veći i veći.
Kao najočitiji primjer naveo je slučaj iz Varaždinske županije gdje je poglavarstvo čak pismeno zaključilo da predsjednici ŠO-a trebaju biti imenovani prvenstveno iz redova predstavnika osnivača, a nije uputno za predsjednika imenovati članove ŠO-a iz redova nastavnika i drugih zaposlenika.
Po anketi, oko 88 posto predsjednika ŠO-a su iz redova nastavnika, dok su oko 11 posto predstavnici jedinica lokalne samouprave.
Prema stranačkoj pripadnosti članova ŠO-a imenovanih od jedinica lokalne samouprave 17 posto je iz HDZ-a, sedam posto iz SDP-a, šest posto iz HNS-a, pet posto iz HSP-a i tri posto iz HSLS-a.
Oko 47 posto članova ŠO-a imenovanih od jedinica lokalne samouprave ima visoku stručnu spremu, oko 10 posto višu, a oko 25 posto srednju stručnu spremu, kazao je Mihalinec.
Takva razina stručne spreme ne odgovara potrebama upravljanja i donošenja odluka u srednjim školama, jer školu vode ljudi s istom stručnom spremom kao i djeca koja završavaju srednju školu.
Sindikalci su poručili Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa da je najodgovornije za javno školstvo pa ne smije prepuštati vođenje školstva jedinicama lokalne samouprave.