To je rečeno je u petak na konferenciji za novinare Povjerenstva za vizitaciju na čelu s pomoćnim biskupom zagrebačkim Valentinom Pozaićem.
"Ne samo da mi nismo utvrdili nikakva zlostavljanja, nego to nisu utvrdile ni inspekcije Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, a hoće li to utvrditi policija i državno odvjetništvo - o tome će konačnu odluku donijeti sud", istaknuo je član Povjerenstva Anđelko Jureško.
Na novinarski upit o nesrazmjeru između osam kaznenih prijava koje su pokrenute za zlostavljanje u Domu za djecu u Brezovici i nalaza vizitacije o tek "sitnim nedostacima u radu", Jureško je kazao da zadatak vizitacije nije bio utvrđivanje kaznenih djela, već je to u nadležnosti državnih organa. Ako oni to utvrde, Povjerenstvo unaprijed izražava duboko žaljenje zbog toga.
Dekret o kanonskoj vizitaciji u zagrebačkom Caritasu izdao je 14. srpnja 2005. godine zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a za članove Povjerenstva imenovani su još Boris Balenović i Jelena Lončar.
Vizitacijom od 1. kolovoza do 27. studenoga 2005., na temelju zatečenog stanja utvrđeno je kako je Caritas radio u skladu s proklamiranim idealima i načelima, ali su utvrđeni određeni nedostaci i propusti, kazao je biskup Pozaić.
"Caritas u cjelini, a također i domovi, nije vođen sukladno svim postojećim normama, a financije i knjigovodstvo nisu vođeni po suvremenim standardima", istaknuo je.
Pri tome je utvrđen manjak stručnog kadra, u nekim je domovima bilo previše štićenika, a premalo kvalificiranih odgojitelja.
Pozaić to djelomično opravdava jer je zapošljavanje u Caritasu u ratnom i poratnom razdoblju bilo više zbrinjavanje i udomljavanje nego plod odgovarajuće profesionalne politike, a tada je i država za djecu u Caritasu davala znatno manja sredstva nego za državne domove.
Tek su se nedavnim aneksom ugovora izdvajanja za Caritas povećala sa 34 na 54 posto iznosa za državne domove.
"Caritas je tome mogao djelomično doskočiti svojim radom i donacijama, ali na žalost nije", kazao je Pozaić.
Na pitanje novinara znače li "financijske nepravilnosti" u poslovanju Caritasa i utaje, Jureško je odgovorio da nikakve pronevjere nisu utvrđene, ali je zbog zastarjelog vođenja računovodstva, mimo modernih standarda i bez visoko kvalificiranog osoblja, bilo teško izraditi pojedina financijska izvješća i sve novčane tijekove.
"Međutim, postoje fakture za prihode i rashode u Caritasu", istaknuo je Jureško dodajući da za pitanje eventualnih utaja također postoje nadležne službe.
Naveo je da su se ukupni prihodi i izdaci Caritasa 2003. i 2004. godine kretali oko 23,5 milijuna kuna godišnje, a Ministarstvo rada i socijalne skrbi doznačilo je nešto više od 11 milijuna kuna za svaku godinu.