FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vijeće za normu hrvatskoga jezika raspravljalo o pisanju polusloženica

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 17. ožujka 2006. (Hina) - Vijeće za normu hrvatskogastandardnog jezika pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa nasvojoj devetoj sjednici raspravljalo o prijepornim pitanjimahrvatskoga pravopisa i položaju hrvatskoga jezika u obrazovnomsustavu, priopćio je danas predsjednik Vijeća akademik RadoslavKatičić.
ZAGREB, 17. ožujka 2006. (Hina) - Vijeće za normu hrvatskoga standardnog jezika pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa na svojoj devetoj sjednici raspravljalo o prijepornim pitanjima hrvatskoga pravopisa i položaju hrvatskoga jezika u obrazovnom sustavu, priopćio je danas predsjednik Vijeća akademik Radoslav Katičić.

Raspravljalo se o pisanju polusloženica kao posebnoga oblika sastavljenoga pisanja, napominje se i dodaje kako se tada dvije riječi pišu kao cjelina, a svaka od njih čuva svoju samostalnost.

Podsjeća se da se to označuje spojnicom (-) između dviju riječi, koje tako spojene u jedno ipak čuvaju svaka svoj naglasak pa se o njima govori kao o polusloženicama.

U priopćenju se navode primjeri takvoga pisanja kao u prezimenu Ivana Brlić-Mažuranić gdje stoje dva samostalna prezimena spojena u jedno.

Tako je to i u primjerima točka-zarez, i točka i zarez, te grad-država, i grad i država, stoji u priopćenju i dodaje se kako se tu po dvije spojene opće imenice ne odnose na po dva predmeta, nego na jedan.

Napominju kako se tako ne pišu atributski sklopovi jer je u njima ugrađen odnos predikacije "brz hod", "drap kostim", što znači "hod koji je brz", odnosno "kostim koji je drap".

U primjeru autocesta Zagreb-Rijeka dva samostalna imena naselja stoje jedno uz drugo spojena u jedno, ali je tu uključeno i to da autocesta vodi od Zagreba do Rijeke, napominje Vijeće i pojašnjava kako je to isto u primjerima gore-dolje ili povuci-potegni, dva-tri, htio-ne htio.

Vijeće napominje kako se u slučaju kada se dva pridjeva slože u jedan, a prvi od njih ne određuje pobliže drugi, nego su sadržajno posve ravnopravni, onda pišu sa spojnicom kao polusloženica. Ta je cjelina morfološki prava složenica kao u primjeru latinsko-hrvatski rječnik, stoji u priopćenju.

Također kao polusloženice pišu se spojene imenice kojima je prvi dio nesklonjiv kao u primjerima čelik-značaj, spomen-ploča, rak-rana, stoji u priopćenju te se dodaje da je takvo pisanje važno za suvislost sintaktičkoga ustrojstva hrvatskoga jezika.

U pogledu prijedloga da se regulira status hrvatskoga jezika u visokom školstvu, Vijeće poziva Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa da je taj status zakonski uredi prije ulaska Hrvatske u EU.

(Hina) pp/mkov ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙