Ministri vanjskih poslova EU-a potvrdili su u izjavi prošloga tjedna da članstvo treba biti "krajnji cilj" zemalja bivše Jugoslavije pod uvjetom da Uniji njeni kapaciteti dopuštaju priključivanje novih članica. Izjava je održavala opću skepsu u EU-u glede budućih širenja.
"Ako ćemo biti neodlučni oko europskih perspektiva zapadnog Balkana naš pozitivni utjecaj, politička težina, bili bi ozbiljno potkopani", rekao je u srijedu povjerenik EU-a za širenje Olli Rehn Europskom parlamentu.
"Zbog Europe, nemojmo uzdrmavati te temelje da nam još uvijek krhka balkanska građevina ne padne na noge", dodao je.
Rehn je ustrajao na tome da je smrt bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića za Srbiju još važnijom učinila predaju osumnjičenih ratnih zločinaca kao što je ratni general bosanskih Srba Ratko Mladić kako bi pokazala da je raskinula s prošlošću.
Iako članstvo u EU-u za većinu balkanskih država izgleda godinama daleko Rehn je rekao da EU mora tu perspektivu "učiniti konkretnijom i opipljivijom" ljudima u regiji. Rehn je naveo nastojanja EU-a da pomogne u stvaranju regionalne slobodne trgovinske zone, ponudi školarine EU-a studentima i olakša dobivanje viza za ulaz u Uniju.