"S oko 24 tisuće novooboljelih na godinu i oko 13 tisuća umrlih naša je zemlja među vodećima po pojavnosti i smrtnosti od raka", rekao je Mesić, ustvrdivši da država treba više ulagati u programe ranog otkrivanja raka te uvođenje novih uspješnih lijekova i medicinske opreme u to medicinsko područje.
Unaprjeđenju liječenja trebao bi, po njegovih riječima, pridonijeti i ovih dana predstavljen Prijedlog nacionalnog programa prevencije i ranog otkrivanja raka u Hrvatskoj koji su sastavili ugledni hrvatski onkolozi.
Najčešći oblici raka u Hrvatskoj su u muškaraca rak dišnog sustava i prostate, a u žena rak debelog crijeva i dojke. Prijedlog nacionalnog programa prevencije i ranog otkrivanja raka dojke dovršen je, rekao je pomoćnik ministra zdravstva Renato Mitermajer, dodavši da od tog tumora oboli 2300 žena na godinu, a 2003. ih je umrlo 825.
Treći hrvatski onkološki kongres okupio je oko 400 sudionika koji će u 150 predavanja u iduća četiri dana raspravljati o svemu što čini suvremena hrvatska onkologija u sprječavanju, ranom otkrivanju i liječenju zloćudnih bolesti te o mjestu hrvatske onkologiju u svijetu.
Skup, na kojem sudjeluju u ugledni onkolozi iz SAD-a, Austrije i Njemačke, popratit će i 13 stručnih simpozija.
Kongres je priredilo Hrvatsko onkološko društvo Hrvatskoga liječničkog zbora.