Naknade za koncesiju za obavljanje djelatnosti televizije i radija na ostalim razinama, znači regionalnoj, Gradu Zagrebu, te županijskoj, gradskoj ili drugoj razini povećane su za 30 posto.
Proizlazi to iz Pravilnika o visini i načinu plaćanja naknade za koncesiju za obavljanje djelatnosti radija i/ili televizije kao i visini i načinu plaćanja naknade za natječajnu dokumentaciju i ponudu na javni natječaj što ga je Vijeće za elektroničke medije objavilo u najnovijem broju Narodnih novina.
Prema tom Pravilniku, naknade na regionalnoj razini (s više od milijun žitelja) povećane su za 30 posto i za njih će se godišnje plaćati 234 tisuće kuna za televiziju (do sada 180 tisuća), a 72,8 tisuća kuna za radio (do sada 56 tisuća).
Nakladnici koji imaju koncesiju za grad Zagreb ili regionalnu razinu do milijun žitelja ubuduće će koncesiju za televiziju plaćati 169 tisuća kuna, umjesto dosadašnjih 130 tisuća, a za radio 45,5 tisuća kuna, umjesto dosadašnjih 35 tisuća kuna.
Za 30 posto povećani su i iznosi naknada za koncesije za radio i televiziju na području županije, grada ili drugog ograničenog područja.
Te naknade ovise o broju žitelja na tom području i kreću se od 104 tisuće kuna za koncesiju za obavljanje djelatnosti televizije, odnosno 33,8 tisuća za radio na području od 300 do 500 tisuća žitelja, do 5.200 kuna za televizijsku koncesiju, odnosno 2.600 kuna za radijsku koncesiju za područja do pet tisuća žitelja.
Pravilnikom je, kao i do sada, utvrđeno da nakladnici neprofitabilnog radija i neprofitabilne televizije plaćaju 20 posto od utvrđenih naknada, te da nakladnici radija i televizije koji imaju sjedišta na područjima posebne državne skrbi plaćaju 30 posto manju naknadu, odnosno 70 posto utvrđene naknade.
Naknade za koncesije za radio i/ili televiziju plaćaju se za prvu godinu najkasnije prigodom potpisivanja ugovora, a nakon toga u četiri jednaka obroka.
Pravilnik će stupiti na snagu za tjedan dana, a svi nakladnici koji su do tada ušli u godišnje koncesijsko razdoblje plaćat će dosadašnje iznose naknade, odnosno više naknade počet će plaćati nakon što im protekne to razdoblje.
Naknade za koncesije prihod su državnog proračuna, dok su naknade za natječajnu dokumentaciju i za ponudu na javni natječaj za dodjelu koncesije prihod Vijeća za elektroničke medije.
Pravilnikom su te naknade vezane uz iznose godišnjih koncesija, pa će se tako uz zahtjev za dostavu natječajne dokumentacije morati platiti pet posto od iznosa utvrđene naknade, a 10 posto za podnošenje ponude za sudjelovanje u postupku javnog natječaja.
To konkretno primjerice znači da će za dostavu natječajne dokumentacije za koncesiju na državnoj razini za radio trebati platiti 22.500 kuna, a podnošenje ponude za sudjelovanje u javnom natječaju koštat će 45.000 kuna.
Sam pravilnik ne odnosi se na Hrvatsku radio televiziju, javnu televiziju čiji je status reguliran posebnim zakonom o HRT-u, napominju u Vijeću.