Žužul je ocijenio kako se multikulturalizam reflektira u obrazovanju i školstvu. Utječe na tranziciju ljudske svijesti, rekao je, dodavši kako ga treba pravilno razumjeti jer bi nam ga u protivnom drugi mogli nametnuti.
Zrinščak smatra kako će ulaskom Hrvatske u Europsku uniju u nas doći u pitanje mnoge ustaljene državno-pravne norme. Suočit će mo se s problemima islama koji se očituju u Europi te dodjelom državljanstva, rekao je.
Afrić drži kako Hrvatska treba iskoristiti multikulturalizam kako bi mogla zaštiti svoj identitet. "Nakon raspada Jugoslavije sve republike pretvorile su se u jednonacionalne države", ustvrdio je Čaldarović, dodavši kako sad multikulturalizam "nameće proces prelaska etnonacije u multietniju".
Perasović je knjigu preporučio onima koji se bave društvenim pitanjima, a posebice novinarima i urednicima, koji pišu o multikulturalnim problemima.
Knjiga "Multikulturalizam - društveni i teorijski izazovi" (435 str.) podijeljena je na dva dijela - uvod u multikulturalizam i različita shvaćanja te ključne pojmove i teme u raspravi o multikulturalizmu.
Milan Mesić je profesor na Odsjeku za sociologiju Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Dosad je objavio knjigu "Međunarodne migracije, tokovi i teorija".