Golemi manjak u robnoj razmjeni sa svijetom rezultirao je skokom manjka u bilanci plaćanja s godinu dana ranije zabilježenih 668,1 milijardu dolara, na rekordnih 6,4 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2005.
Američko ministarstvo trgovine objavilo je da je u četvrtom tromjesečju 2005. manjak u bilanci plaćanja porastao 21,3 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, te je bio rekordnih 224,9 milijardi dolara. Dosegnuo je dosad nezabilježenih 7,0 posto BDP-a. Ekonomisti su očekivali manjak u visini od 218 milijardi eura u zadnjem lanjskom tromjesečju.
SAD je ostvario viškove od inozemnih financijskih i korporativnih ulaganja prošle godine, no oni nisu bili dovoljni kako bi se prevladao plimni val robe iz uvoza, i to ne samo iz Kine, te visoke cijene nafte.
Višak u razmjeni usluga dosegnuo je u 2005. 58 milijardi dolara, a višak u pritoku kapitala 1,6 milijardi. No, manjak u vanjskotrgovinskoj robnoj razmjeni iznosio je 781,6 milijardi dolara.
Američki manjak jednak je golemom dugu SAD-a prema ostatku svijeta. Dosad je američko gospodarstvo financiralo svoj jaz u bilanci plaćanja po povoljnim uvjetima zahvaljujući inozemnoj potražnji za američkim obveznicama. To je, zauzvrat, omogućavalo da američke kamatne stope ostanu niske, potičući osobnu potrošnju i uzlet cijena nekretnina.
No, analitičare zabrinjava da bi se inozemni ulagači, uključujući velike investitore u američke obveznice poput Kine i Japana, mogli umoriti od financiranja američkog deficita ako će procijeniti da u budućnosti mogu očekivati niže prinose.