U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,2 posto, na 10.980 bodova. No, tehnološki Nasdaq oslabio je novih 0,8 posto, na 2.268 bodova.
Cijene dionica pogođene su ovotjednim skokom prinosa po 10-godišnjim obveznicama američke vlade na najvišu razinu od lipnja 2004, povećavši zbrinutosti ulagača da slijedi daljnji rast kamatnih stopa. Više kamatne stope mogu kreirati teže okruženje za dionice jer smanjuju korporativne zarade, a također privlače ulagače da prelijevaju svoj kapital iz dionica u obveznice.
Dionice manjih kompanija, koje su od početka godine bilježile dobitke, u utorak su oštro korigirane. U prosjeku je cijena njihovih dionica oslabila 1,4 posto, što je njihova najveća korekcija u proteklih mjesec dana kako se ulagači pribojavaju da će više kamatne stipe naštetiti njihovoj sposobnosti za dobivanjem bankovnih kredita.
Nadalje, pad cijena nafte i ostalih roba na svjetskim tržištima korigirao je cijene dionica energetskih kompanija i proizvođača baznih sirovina.
"Na tržištu je prevladao oprez. Kad se započne s prodajom u jednom sektoru, odmah nastane lančana reakcija koja samu sebe hrani", opisao je zbivanja na tržištu Al Goldman, tržišni strateg pri A.G. Edwardsu.
Takvi uvjeti na tržištu potaknuli su i povlačenje kapitala iz tehnoloških dionica, ponajviše telekomunikacijskih, te kupovinu dionica velikih blue-chip kompanija. Među blue-chip dionicama najveći dobitak ostvarila je dionica General Motorsa, koja je ojačala 2,4 posto, nakon što je taj vodeći američki proizvođač vozila najavio mjere štednje na mirovinskim izdacima.
Na europskim burzama ulagači su također svojim prodajama spustili cijene dionica, budući su fokusirani na rast kamatnih stopa na obje strane Atlantika. Londonski Ftse indeks spustio se 0,7 posto, na 5.857 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,26 posto, na 5.739 bodova.